Nekonečný souboj beskydských měst a obcí se společností OKD pokračuje

Frenštát pod Radhoštěm - Těžařská společnost OKD žaluje kvůli dolu Frenštát moravskoslezský krajský úřad. Nelíbí se jí rozhodnutí úředníků stavebního odboru, které odmítlo legalizaci staveb v areálu dolu. OKD zároveň žádá přerušení řízení o odstranění sporných staveb. Postup těžařů se nelíbí radnicím z okolí dolu.

Více než 50 staveb v areálu dolu Frenštát má propadlé kolaudační povolení. Když na to vloni upozornila trojanovická radnice, požádali těžaři o jejich dodatečné prodloužení. Frenštátský stavební úřad to zamítl a odvolání OKD pak smetl ze stolu i kraj. Těžaři teď kvůli tomu podali na hejtmanství správní žalobu. Tvrdí, že podle horního zákona se o areál starat musí. „My v něm musíme zajistit bezpečnost, očerpávání důlních vod, odvětrávání a to všechno si vyžaduje důkladnější posouzení,“ tvrdí mluvčí OKD Vladislav Sobol. Frenštátský stavební úřad mezitím znovu zahájil přerušené řízení o odstranění sporných staveb. Minulý týden se na tamní radnici měli sejít všichni jeho účastníci. Na ústní jednání se zástupci těžařů nedostavili a poslali pouze kopii žaloby a žádost o přerušení jednání. Jejich kroky kritizují okolní radnice. „Ředitelé společnosti OKD řekli, že budou respektovat rozhodnutí stavebního úřadu,“ připomíná starosta Trojanovic Jiří Novotný.

 

„Nemyslíme si, že by to bylo něco proti tomu, co jsme dříve slibovali a deklarovali,“ oponuje mluvčí OKD Vladislav Sobol. Nejde přitom o první právní spor. Už vloni podaly Trojanovice s Frenštátem trestní oznámení na pracovníky Báňského úřadu a stěžovaly si na úředníky odboru životního prostředí kraje. Důvod? Údajné nadržování těžařům. Zatímco žalobu policie stále šetří, stížnost si už politici s úředníky vyříkali. Řízení o odstranění staveb však i přes žalobu OKD pokračuje. Kdy skončí, bude také záviset na tom, jak s žalobou OKD na kraj naloží soud. Těžaři se totiž mimo jiné domáhají, aby odložil právní moc rozhodnutí o zamítnutí legalizace staveb.