Ostrava není Evropským hlavním městem kultury, své plány ale plní lépe než Plzeň

Ostrava - Brzy to budou dva roky, kdy Ostrava prohrála boj s Plzní o Evropské hlavní město kultury 2015. Verdikt porotců ale rozvoj kultury v Moravskoslezské metropoli zdaleka nezastavil. Podle některých pozorovatelů se dokonce Ostravě daří plánované projekty uskutečňovat lépe než Západočechům.

8.září 2010 – den rozhodnutí. Poražení Ostravané smutnili, Plzeňané slavili. Od té doby uběhly téměř dva roky. Projekty, které nastartovaly závod s Plzní, ale běží dál. „I když jsme to nevyhráli a hrozně nás to mrzelo, tak to bylo velmi důležité, protože jsme si řekli, co v oblasti kultury tady chybí, čili o ten titul vlastně ani nejde,“ tvrdí primátor města Ostravy Petr Kajnar. Prvním dokončeným projektem je přístavba alternativní scény Divadla loutek v Ostravě. Vybojovala si dokonce titul Dům roku2011. Adalší v pořadí - obnova Dolní oblasti Vítkovic, národní kulturní památky. V proměněném plynojemu už pro 1500 lidí hráli filharmonici. A turisty láká i opravená vysoká pec. „Jsem velmi mile překvapena, je to úžasné, má to skvělou atmosféru a je to přesně to, co jsme od toho očekávali,“ nešetřila chválou generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Začala také revitalizace břehů Ostravice. Budou tady cyklostezky, pláže i přístaviště pro vodáky. Břehy řeky Ostravice mají ožít už v roce 2013. Investice si vyžádá 70 milionů korun.

Brzy změní podobu i Černá louka. Na téměř opuštěném území vyroste kulturní čtvrť. „Na tomto území zůstane památka na Černou louku, tzn. jakési kulturní náměstí, kolem kterého budou samostatné stavby, ať už pro koncertní síň, bydlení, nebo služby,“ upřesnil hlavní architekt města Ostravy Cyril Vltavský.

Naopak Plzeň má starosti. Tlačí ji čas a nedostatek peněz. Mluví se o chybějících čtyřstech padesáti milionech korun. „Oproti částkám, které jsou uvedené v přihlášce, v tuto chvíli máme menší objem finančních prostředků, nicméně jsme si jisti tím, že už za tento objem, který máme, jsme schopni v roce 2015 připravit velmi důstojný a reprezentativní program,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

„Plzni držím palce, protože reprezentuje ČR, tak doufám, že se jim aspoň velká část toho podaří. To by bylo hloupé jim to nepřát, když už jednou vyhráli,“ reagoval ostravský primátor Kajnar. Plzeň je druhým českým městem, které titul získalo. Prvním byla v roce 2000 Praha.