Hluchoslepí studenti v Olomouci poprvé ukončili střední školu

Olomouc - V Olomouci dnes poprvé ukončili střední školu hluchoslepí studenti. V ústavu pro handicapované se vzdělávali téměř 20 let. Studium ukončili praktickou zkouškou. Podle jejich rodičů teď ovšem v Česku chybí zařízení, které by se o takto handicapované lidi dále postaralo.

Eliška Rečková včera oslavila 24. narozeniny. Nevidí a neslyší odmala. Posledních 18 let trávila každý den kromě víkendů ve škole. Dnes tam zamířila naposledy. „Ona školu úplně zbožňuje, když se jí řekne, že jde do školy, tak jde ráda,“ prozradila její maminka. Studenti z Eliščina ročníku jsou vůbec prvními absolventy speciální třídy. Podobné zařízení totiž v Česku neexistuje. „Naši žáci z této třídy zahájili u nás studium v roce 1992, kdy jsme jako první škola v republice začali pracovat s hluchoslepými dětmi,“ potvrdil ředitel MŠ, ZŠ a SŠ pro děti se sluchovým postižením Olomouc Jiří Langer. Eliška dnes spolu s ostatními spolužáky skládala praktickou zkoušku z vaření a ručních prací.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Prověrky zvládla dívka na výbornou. Ovšem tím radost její maminky končí. Od zítřka už se o Elišku, která potřebuje neustálý dozor, bude muset postarat sama. „Hledáme nějaké nouzové řešení, jak zajistit její další život, protože žádné jiné zařízení neexistuje v naší republice pro tyto postižené,“ obává se maminka Elišky Ivana Rečková. Rodiče hluchoslepých potomků proto shání peníze na výstavbu chráněného bydlení. Ministerstvo práce a sociálních věcí už ale podobné projekty nepodporuje. „Ten trend je takový, že spíše než stavět nová zařízení, chceme přizpůsobovat zařízení stávající, proto jsme těmto lidem nabídli místa ve velkém ústavu v Brně-Chrlicích,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Táňa Kozelková. Do ústavu, kde je průměrný věk přes 60 let, své děti ovšem rodiče poslat nechtějí.