Frýdek-Místek zdraží parkovné

Frýdek-Místek - Magistrát ve Frýdku-Místku se rozhodl bojovat s nedostatkem parkovacích míst. Řidiči tak budou muset od 1. července platit za parkování i na místech, za která se dosud platit nemuselo. Zastupitelé chtějí získat peníze na náklady spojené s akcí - MHD zdarma. Ta ve městě běží od loňského března.

Parkoviště u bývalého autobusového nádraží, na ulici Těšínská pod frýdeckým magistrátem a parkoviště U staré pošty v Místku. Na těchto místech budou muset řidiči od prázdnin platit. Za první dvě hodiny 20 korun, od třetí už 30. Zatímco dříve stály 4 hodiny 40 korun, teď zaplatí řidiči za stejnou dobu rovnou stovku. „Jeden z důvodů bylo, že ty ceny se nezvedaly už od roku 2006, dalším z důvodů byla preference veřejné dopravy před individuální a třetím důvodem byla snaha zajistit co nejlepší fluktuaci parkujících vozidel, protože docházelo k tomu, že vozidla parkovala trvale na těch parkovištích,“ zdůvodňuje vedoucí mšstského odboru dopravy a silničního hospodářství Miroslav Hronovský.

Omezené bude také stání na frekventovaném místě před poliklinikou na ulici 8. pěšího pluku. Parkovné se zde vybírat nebude, bude zde časové stání na dobu tří hodin. Město se zdražením parkovného snaží získat více peněz na městskou hromadnou dopravu. Ta je ve Frýdku-Místku zdarma od března loňského roku. Dnes tak přepravuje o víc než půl milionů cestujících víc, než v minulosti. Ve městě ubylo denně asi 1 600 automobilů. Akce ale město stojí podle opozice téměř 40 miliónů korun ročně, které musí získat jinde. „Jsme razantně proti takovému řešení, protože zavedení dopravy zdarma je určeno cílové skupině obyvatel a využívají ji i občané, kteří nejsou občany F-M,“ vyjádřil se zastupitel za ODS Miloslav Merta. Na plánované změně naopak vydělají návštěvníci Aquaparku Olešná. Parkování, za které se dosud platilo, teď bude zdarma. Ještě v tomto roce chce město zavést službu hrazení parkovného prostřednictvím smsek v mobilu.