Peake: Odvolání Pospíšila pro mě bylo velké překvapení

Praha – Nečekané odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila překvapilo nejen veřejnost, ale i členy vlády. Její místopředsedkyně Karolína Peake v Interview ČT24 podotkla, že o premiérových plánech nevěděla a odvolání Pospíšila pro ni bylo neočekávané. Jedním dechem ale dodala, že se na vládě již několikrát diskutovalo o požadavcích ministra Pospíšila na zvýšení rozpočtu pro svůj resort v důsledku situace ve vězeňství. To nelibě nesli ostatní ministři, kteří se snažili o rozpočtovou kázeň ve svých resortech.

Karolínu Peake překvapila jak rychlost, tak především neočekávanost premiérova rozhodnutí. „Musím říct, že jsem v poslední době nezaznamenávala nic zásadního, z čeho by vyplývalo, že se něco podobného chystá,“ uvedla Peake. Na druhou stranu připomíná, že například v souvislosti s kauzou Rampula se v minulosti o odvolání Jiřího Pospíšila hovořilo. Sama se od odvolání dověděla z médií, a jak dodává, bylo to pro ni velké překvapení.

„Je pravda, že otázka rozpočtu v souvislosti s ministerstvem spravedlnosti byla několikrát diskutována. Pan ministr (Pospíšil) přišel s požadavkem na poměrně značné finanční navýšení ve svém resortu. Argumentoval především situací ve vězeňství,“ zdůraznila Peake. Nepřišel přitom s návrhem systémového vylepšení, pouze s požadavkem na peníze. Právě toto případné navýšení pak ostatní ministři vůči dalším resortům považovali za nespravedlivé. Peake ale připomíná, že se tomuto požadavku vyhovělo z malé části, která byla argumentačně podložena.

Jiří Pospíšil
Zdroj: isifa/LN
Autor: Ondřej Němec

Otázka vězení čeká na nového ministra

„Veřejnost na odvolání reaguje znepokojeně a s překvapením,“ řekla Peake. Proto by podle ní bylo vhodné, aby premiér Nečas svůj krok veřejnosti podrobněji vysvětlil. Nový ministr by měl podle Peake vstoupit do resortu s razancí a mezi jeho hlavní priority by mělo být dokončení a prosazení zákona o státním zastupitelství. Peake přiznává, že právě otázce vězeňství bude muset příští ministr spravedlnosti věnovat velkou pozornost. „Nejenom s ohledem na navyšování rozpočtu, ale i na nějaké zásadní systémové změny. Není žádným tajemstvím, že se dlouhou dobu neřeší otázka domácího vězení,“ konstatovala místopředsedkyně vlády.

Karolína Peake:

„Každý ministr bojuje za svůj resort právě v době, kdy se mluví o rozpočtu. Já to plně respektuji a považuji to za správné. (…) Je to pro ministra velký stres, vejít se se všemi svými prioritami do velmi, velmi zeštíhleného rozpočtu.“


Peake upozorňuje, že Nečas vznesl na vládě kritiku právě ohledně věznic, kde podle něj nepadla žádná systémová změna. „Stalo se to opakovaně na jednání vlády během posledních šesti týdnů,“ zdůraznila místopředsedkyně. Dodává také, že Nečas zřejmě využil při dnešním jednání svého dřívějšího vyjádření „nesouhlas s rozpočtem znamená rezignaci“. Sama místopředsedkyně předpokládá, že prezident Klaus byl s detaily odvolání ministra spravedlnosti obeznámen včas, protože jinak by postup premiéra nemohl být tak rychlý.

Místopředsedkyně zároveň popřela, že by dostala nabídku na uvolněné křeslo ministra spravedlnosti. Nikdo se na ni s takovou nabídkou neobrátil. Připustila, že se v kuloárech nejčastěji mluví o předsedovi ústavněprávního výboru sněmovny Marku Bendovi a dosavadním náměstkovi ministra spravedlnosti Danielu Volákovi. Benda by pro Karolínu Peake byl přijatelný kandidát, splňující všechna kritéria. Umí si ale představit i jmenování Voláka, který se zabývá problematikou vězeňství - a právě o vězeňství v resortu momentálně jde.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24