Barokní skvost ve Chvalkovicích získává zpět svůj lesk

Chvalkovice – Morové sousoší připomíná obyvatelům Chvalkovic na Vyškovsku možná tu nejstrašnější událost, která se zde kdy odehrála. V sedmnáctém století morová nákaza zabila asi 700 obyvatel, přežilo ji jen devět lidí. V roce 1718 proto potomci přeživších nechali postavit morové sousoší, které má tuto hrůznou událost připomínat. Léta však chátralo, nyní je tomu naštěstí už jinak.

Barokní památka byla léta ve špatném stavu. Neodborné zásahy a povětrnostní podmínky téměř zničily jednu z nejstarších památek ve Chvalkovicích. Nyní pod rukama restaurátora Bohdana Jeřábka získávají jednotlivé sochy zpět svoji zašlou krásu. „Nejtěžší je odstranit zbytky lišejníků a mechů tak, aby se nepoškodily původní kámen,“ řekl Jeřábek.

Místní jsou za opravu vděčni, i když přišla na poslední chvíli. Připomínka historické tragické události má podle Miloše Štukavce ve Chvalkovicích stále svoje nenahraditelné místo: „Dneska si lidé takových věcí málo všímají. Tak alespoň při opravování si toho povšimnou a 'trkne' je to. Když je sousoší opravené a svítí do okolí, tak to trkne dvakrát – čili je to dobře.“

Projekt na opravu morového sousoší ale málem skončil fiaskem. V době hospodářské krize jihomoravský krajský úřad zastavil financování a Chvalkovice ze svých peněz nedokázaly restaurování financovat. Místní radnici se však podařilo získat peníze z Evropské unie. Ta spolu s krajem uhradí devadesát procent z milionového rozpočtu. Chvalkovičtí by se tak mohli dočkat zrekonstruovaného sousoší už v příštím roce.

Video Chvalkovice s dočkaly opravy barokního sousoší
video

Chvalkovice s dočkaly opravy barokního sousoší