Školákům dnes začínají prázdniny

Ostrava - Žáci základních a středních škol dnes dostali vysvědčení. Zároveň jim začaly dva měsíce prázdnin. Během nich je pro jedničkáře připravena řada akcí v Moravskoslezském i Olomouckém kraji. Znovu do školy půjdou děti 3. září.

Své vůbec první vysvědčení dnes dostalo přes tři tisíce prvňáčků ostravských základních škol. Ve velké většině je rodiče mohli pochválit za samé jedničky. Pro ty, kteří měli dobré vysvědčení, je připravena řada akcí. Například v hasičském muzeu v Ostravě mají jedničkáři celý měsíc vstup zdarma. Úspěšní školáci se mohou těšit třeba také na volný vstup do bohumínského kina. „Všichni jedničkáři, kteří dnes za námi přijdou, ukáží své vysvědčení, tak je paní pokladní má za úkol pochválit, usmát se na ně a dává jim vstupenku a můžou jít zadarmo,“ potvrdil ředitel Kina K3 Karel Balcar. A aby nejmenší z nich přes prázdniny nezapomněli číst, mohou využít třeba dárek v podobě knihy. „Máme za každé vysvědčení knihu, chceme tím ocenit všechny žáčky a žáky a samozřejmě zdůrazňujeme tím, že ten nejlepší dárek je stále kniha a snažíme se tímto motivovat malé čtenáře ke čtení,“ řekl knihkupec Jan Becher.

 

Na Waldorfské škole nedostávají děti klasické známky, ale jsou hodnoceny slovně. „Děti na svém vysvědčení vždycky najdou vlastní charakteristiku, jak se projevovaly během celého roku. Hodnocení je ale vždycky uděláno tak, aby se z toho dala vyčíst popřípadě i známka,“ prozradila učitelka z Waldorfské školy v Olomouci Pavla Vlkovská. Dárek za samé jedničky i dobré slovní hodnocení připravila pro děti i zoologická zahrada na Svatém kopečku v Olomouci. „Všichni premianti, kteří se prokáží u vstupu platným letošním vysvědčením, na jehož konci se budou skvět samé jedničky, tak mají v tyto tři dny vstup do zoologické zahrady zdarma,“ uvedla mluvčí ZOO Iveta Gronská. Jedničkáře ocenil také olomoucký aquapark. Děti, které přišly s výborným vysvědčením, zaplatili u vstupu pouhou korunu.