Přerov neví, co s budovou bývalého Chemoprojektu

V únoru 2007 v Přerově padl k zemi bývalý spolkový dům Komuna. Ustoupit musel výstavbě supermarketu. Nepomohl aktivní odpor lidí ani osobní návštěva tehdejšího ministra kultury. O něco později měl být ve stejné části města zdemolovaný další historický objekt – někdejší Chemoprojekt. Proti ale znovu byly desítky obyvatel.

Jejich snaha o záchranu budovy z druhé poloviny 50.let, která navíc dokazovala budovatelskou architekturu této doby, byla úspěšná. Město budovu koupilo za dvaadvacet milionů korun.
Teď však je stavba pro Přerov spíš přítěží. Sídlí tu jen několik nájemníků a organizace, které dělají dobročinnou činnost. Provoz se tak městu nevyplácí. Navíc se neinvestuje do oprav a budova postupně chátrá.

Město proto řeší další využití budovy. Konkrétní představu ale zatím nemá. Zastupitelstvo a rada města vyčkává. Možná se v nejbližších dnech a měsících rozhodne, co bude s budovou dál.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy KnajblovéTo se pochopitelně nelíbí opozici. V Přerově totiž navíc mají problém s knihovnou a opozice navrhuje, aby knihovna byla přemístěna právě do tohoto objektu. Vedení radnice ale tvrdí, že případnému přesunu knihovny z nevyhovujících prostor do budovy bývalého Chemoprojektu by musela předcházet rekonstrukce za zhruba sto milionů korun. A ty město nemá.