Strážníci mají ve vyloučených lokalitách k ruce pomocníky

Rvačka mezi Romy a extremisty před čtyřmi týdny, tři lidé skončili v nemocnici. Pro Havířov - Šumbark typický scénář. Zloději kovů v Ostravě. Ostravská radnice slibuje deset tisíc korun tomu, kdo podá policii jakékoliv informace vedoucí k dopadení viníků, protože za první pololetí letošního roku už z ulic zmizela stovka kanálových poklopů. Ode dneška by už takových situací mělo být míň. Nástup do práce hlásí asistentky prevence kriminality.

Denisa Kolárová a Valentýna Pokutová mají zamezit potyčkám, ničení majetku nebo záškoláctví. Jejich lokalita – Šumbark a Horní Suchá. Mají lidem domlouvat. Na svých bedrech toho ale nesou daleko víc. Bezplatně lidem pomáhají s administrativními úkony, hledáním práce nebo s problémy s bydlením. Obě určené prostředí znají, vědí, že zdejší obyvatelstvo je většinou romské, ale taky vědí, že zdejší lidé potřebují pomoc.

Video Reportáž Ivy Kubánkové
video

Reportáž Ivy Kubánkové

Projekt asistentů prevence kriminality není nový, vznikl na severu Čech a osvědčil se. Proto jej teď využívá i MS kraj. Do vybraných lokalit nastoupilo 19 asistentů a města věří, že z mapy zločinu zmizí ta nejčernější místa.