Kraj bojuje o peníze na novou zónu

Vysoká nezaměstnanost - to je hlavní důvod, proč chce MS kraj vybudovat další velkou průmyslovou zónu. O část peněz na přípravu požádal vládu. Ministerstvo financí nechce přispět na její přípravu. A tak je možné, že strategická průmyslová zóna na Karvinsku možná nebude. Vedení MS kraje doufá, že ještě vládu o nezbytnosti podpory přesvědčí. Region potřebuje další velkou zónu a hlavně stovky nových pracovních míst.

Vedení kraje neskrývá zklamání, ale vzdát se nechce. Bez peněz od státu se neobejde. Příprava strategické zóny, která má vzniknout na Karvinsku u starého dolu Barbora, vyjde na stovky milionů korun.  Kraj potřebuje novou zónu i proto, že ty stávající budou do tří let zaplněné.

Za vybudování zóny bojuje i samotná Karviná. Kvůli plánovanému rozšíření těžby uhlí hrozí, že odejdou investoři z areálu Nové pole. Tomáš Hanzel, primátor Karviné, upozorňuje, že pro udržení zaměstnanosti a přílivu nových investic a nových firem, je vybudování této průmyslové zóny klíčové.

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

MS kraj má podle radních nárok na peníze od státu také proto, že při budování zóny v Nošovicích ušetřila 740 miliónů korun. O penězích na novou zónu by měla vláda rozhodnout do konce prázdnin.