AVÍZO: Bitva na Mníšku pod Brdy - dobývání švédskými vojsky

Ve čtvrtek 5. července se na zámku v Mníšku pod Brdy konají Mníšecká alotria a obléhání mníšeckého zámku švédskými vojsky za 30leté války – rekonstrukce bitvy, celodenní program na zámku i v předzámčí, přehlídka skupin historického šermu.

Ve čtvrtek 5. července od 11.00 – 17.00 hodin budou moci návštěvníci v zámeckém parku v Mníšku sledovat vystoupení skupin historického šermu. Všechna vystoupení budou časována do 17. století. Jde o nepřetržitý program, ve kterém vystoupí 13 skupin historického šermu z celé České republiky. Skupiny, jež jsou nové a mladé i skupiny s bohatými zkušenostmi, jako je například skupina Alotrium.

Mníšecká alotria
Zdroj: ČT24
Autor: Jana Digrinová

Od 18:00 pak proběhne bitva o zámek, volné zpracování skutečné události z roku 1639, kdy byl zámek dobyt a vypálen švédskými vojsky generála Bannera. Vedle šermířských vystoupení mohou návštěvníci navštívit historické tržiště, vojenský tábor z období třicetileté války i s polním lazaretem,  projet se na koni, či vidět  práci sokolníka.

Již  3. ročník akce je pořádán zámkem Mníškem pod Brdy, městem Mníškem pod Brdy a Agenturou Alotrium, ve spolupráci s moderátorem Standou Berkovcem.

Seznam vystupujících:

•Alotrium

•Reginleif

•Rebel

•Brandýská garda

•Fuente Ovejuna

•Regius

•Ortel

•Nevers

•Manus Regis

•Krvavý regiment

•Animata

•Balteus

•Taurus

•a další …

Nejen bitva, ale i celé pojetí akce se pak ponese v duchu „Cherchez la femme – za vším hledej ženu“. „Slovy autora detektivek Petra Cheyney. Veškeré problémy, které se netýkají žen a peněz, si můžete vrazit do oka a vůbec je tam neucítíte,“ říká Josef Kutílek. Ženy a láska ve spojení s nadsázkou je přitažlivé téma, které vždy pobaví, potěší a přinese poučení. Téma se jako tenká nit ponese celým dnem a vyvrcholí v bitvě samotné. Láska samozřejmě nakonec zvítězí.

Program je přichystán pro všechny, pro nejmenší děti i dospělé. „Na každého z nich v programu myslíme. Děti si mohou vystřelit z kuše nebo se učit šermovat. Dospělí se dozvědí mnohá skutečná fakta o životě vojáků,“ říká zástupkyně Lenka Pružinská.

Hlavní téma této pravidelné akce vychází ze skutečných historických faktů. Zámek Mníšek pod Brdy byl roku 1639 silně poškozen švédským vojskem generála Jana Banéra. Tímto okamžikem je celá akce inspirována nejvíce. Samozřejmě k historickým faktům přistupujeme volně a s nadsázkou. Bitvu slovem doprovodí Standa Borkovec a to již třetím rokem.

Ve vojenské táboře uvidíte historické stany, zbraně, vybavení a oděvy z období 30 leté války. Raritou bude ruský polní lazaret v podání skupiny historického šermu Brandýská garda.

Sokolník předvede základní práci při výcviku dravců. Lidé se mohou se sokoly vyfotografovat.

Program na mníšeckém zámku:

5. 7. Mníšecká alotria s velkou historickou bitvou, prohlídka Loutková

6. července – Šerm v zahradě pro děti – přemístěn na nádvoří – vystoupení ve 12, 13 a 14 h; prohlídka Tři věže

8. července – Malá zahradní slavnost pro děti – zpěv, divadlo, výtvarné tvoření

15. července – Den se šermem v zámecké zahradě - Pohádka Kruťákovská historie a Angelika - představení skupiny historického šermu Collegium Armatum

Prohlídky pro děti!

Na zámku probíhají prohlídky pro dospělé s klasickým výkladem, prohlídky pro děti s výkladem přizpůsobeným jejich věku, které provádí pohádková postava, expozice o historii  módy na panenkách a výstava fotografií vybraných památek UNESCO.

5. a 7. července Loutková prohlídka pro děti s čertem. Navštívíte ložnice a koupelny posledních mníšeckých pánů a dětský pokojíček s hračkami. Na závěr se seznámíte s velkými pohádkovými loutkami ze zámku i podzámčí.

6. a 8. července prohlídky pro děti Tři věže s klíčnicí pana barona. Klíčnice posledního zámeckého pána provede děti reprezentačními jídelnami a salony, zavede je do zámeckých věží a seznámí s čertíkem Brdíkem, který kdysi jednu věž sebral.

Dětské prohlídky rezervujte na tel. 318 590 261, probíhají v 10:30; 11:30; 12:30; 13:40; 14:30 a 15:30h.

Jana Digrinová a Marie Charvátová, Mníšek pod Brdy

/*json*/{"map":{"lat":49.900826671332,"lng":14.328918457031,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.873840229574,"lng":14.263000488281,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/