V nové pohádce zvítězilo zlo, ztratily se miliony

Praha – Nová pohádka Kovář z podlesí je podle tvůrců netypická. Poněkud netypický je ale i její vznik. Z účtů určených na film totiž zmizely bezmála tři miliony korun. Šlo o dotaci, kterou na film poskytla Česká televize a Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie. Podle policie se ale trestný čin nestal.

Podle tvůrců je Kovář z Podlesí originální příběh, není to prý adaptace žádné klasické pohádky. Příběh začal vznikat již před čtyřmi lety, už tenkrát na něj byla ochotná přispět Česká televize, grant získala i od fondu pro rozvoj kinematografie. V té době produkovala film společnost Lennox, na její účet přišly celkem tři miliony korun.

V době po podpisu smluv bylo půl roku do natáčení a přípravné práce neprobíhaly skoro žádné. „To mi dávalo najevo, že to není v pořádku, že ta firma asi není seriózní,“ vysvětlil režisér pohádky Pavel Göbl. Tak začaly spory režiséra s majitelem firmy Kamilem Kožíškem a jednatelem firmy Lennox Tomášem Sobolou. Podle něj za první potíže mohla netrpělivost režiséra.

Režisérovi pohádky bylo divné, proč přípravné práce probíhají tak pomalu

„Najednou se Pavel rozmyslel, že chce z projektu odejít, že si našel nového producenta,“ řekl bývalý jednatel firmy Lennox Sobola. Režisér se ale hájí tím, že se radil s Českou televizí, která chování firmy taktéž označila za nestandardní a byla nervózní z toho, že se již dlouho v projektu nic neděje. „Moje první otázka na Lennox nebo na pana Kožíška byla, kde jsou ty peníze, kolik se z nich utratilo a co je připraveno. Ten mi ale řekl, že vlastně neví, protože výkonnou produkci svěřil svému jednateli, panu Sobolovi. A že vlastně vůbec nemá tušení, v jakém je to finančním stavu,“ podotkla producentka pohádky Kateřina Špůrová.

Podle režiséra Göbla vyšlo najevo, že na účtu, kde měly být zhruba tři miliony korun, chybí něco přes milion a půl. Prokazatelné náklady, které byly vynaložené podle nové producentky v souvislosti s filmem, byly maximálně tři sta tisíc. V té době tedy chyběly účty k milionu třem stům tisícům. Podle majitele firmy Kamila Kožíška za to mohl jednatel Tomáš Sobola. „On vyúčtoval poměrně podstatnou část jako již utracenou. Ale vyúčtoval to v několika řádcích a s nesmyslnými položkami,“ dodala Špůrová.

  • Pohádka Kovář z Podlesí
    Pohádka Kovář z Podlesí zdroj: ČT24
  • Pohádka Kovář z Podlesí
    Pohádka Kovář z Podlesí zdroj: ČT24

Jednatel firmy si vyplácel statisíce jako svoje odměny

Sobola ale tvrdí, že odcházel v momentě, kdy tam byl dluh asi osm set tisíc. Sobola si podle svých slov tyto peníze vyplatil jako svou odměnu. Co se ale stalo s ostatními penězi, prý neví. Majitel firmy Kamil Kožíšek na něj podal trestní oznámení. Co se přesně ve firmě s penězi dělo, nemůžeme zjistit. Tomáš Sobola si podle svých slov bral peníze nejenom za produkování filmu Kovář z Podlesí, ale také jako odměnu jednatele firmy a práci na jiných projektech. To ale z grantových peněz určených na film není možné.

Policie to ale neřešila, zabývala se pouze trestným činem zpronevěry. „V tomto případě nedošlo k naplnění jakékoliv skutkové podstaty trestného činu a z toho důvodu závěr zní, že nebyl zjištěn jakýkoliv trestný čin. Na základě toho kriminalisté prvního obvodu věc odložili,“ řekl mluvčí policie hlavního města Prahy.

Firma Lennox má platit pokutu a penále, nyní je ale v exekuci

Policie tak uvěřila verzi Tomáše Soboly. Podle té majitel firmy Lennox Kamil Kožíšek firmu kontroloval a věděl tak, kam peníze jdou. Nicméně tvůrci filmu Kožíškovi v té době ještě věřili. Ten se ale k případu nechtěl podrobněji vyjádřit. Řekl pouze, že „obchodní podíl ve společnosti Lennox, která měla původně tento film realizovat, téměř před dvěma lety prodal“. Stejně ale reaguje i nový majitel firmy Lennox. A přišel další boj, o milion čtyři sta tisíc korun, které v tu chvíli na účtu zůstaly.

Finanční úřad shledal porušení rozpočtové kázně a vyměřil pokutu a následně i penále. Milion čtyři sta tisíc korun z účtu firmy Lennox chtěl fond pro rozvoj kinematografie vrátit. Dodnes se to ale nestalo. Účet Lennoxu je zablokovaný v exekuci. O dluh se přihlásila firma, kterou zastupuje bratr bývalého producenta Kamila Kožíška. Milan Kožíšek se u bratra přihlásil o zhruba milion osm set tisíc korun, neví se ale za co. „Nechápu, jak je možné, že si někdo nechá peníze v podstatě ze dvou státních institucí a nic se s tím neděje,“ dodala producentka filmu.

Video Vytunelovaná filmová pohádka Kovář z Podlesí
video

Vytunelovaná filmová pohádka Kovář z Podlesí