Úvalno chce nové koupaliště

Úvalno - Slunečné a teplé počasí letošního léta dělá radost zejména provozovatelům koupališť. V Úvalně na Krnovsku to ale neplatí. Kdysi vyhlášené koupaliště dnes zeje prázdnotou a chátrá. Vedení obce se ho snaží přeměnit na přírodní nádrž.

Koupaliště v Úvalně. Kdysi vyhledávané a oblíbené, dnes opuštěné a zpustlé. Betonová vana praská, opadávají z ní kusy betonu a zarůstá plevelem. Koupaliště chybí hlavně místním dětem. Plovárna lákala díky netradičnímu místu – byla na kopci pod rozhlednou. Přímo z areálu tak měli návštěvníci jedinečný výhled do okolí. V roce 2003 ale idylka skončila. „V tom roce bylo na základě kontroly z hygieny uzavřeno. Do té doby fungovalo bezvadně, byla tady obrovská návštěvnost,“ uvedl starosta Úvalna Radek Šimek. Zastupitelé chtěli koupaliště znovu zprovoznit, byli ochotni platit i část nákladů. Zájem ale neprojevil nikdo a jeho stav se rychle zhoršoval. Vedení obce řeklo dost a ze starého koupaliště chce udělat nové, přírodní. „Zásadní rozdíl je vlastně ve způsobu čištění vody, kdy ve standardních chemických koupalištích používáme celou řadu přípravků, zatímco v přírodních koupalištích to za nás všechno dělají bakterie, rostliny,“ vysvětluje autor studie Vojtěch Doležal.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

„My jsme samozřejmě ze začátku hledali variantu, jak tu rekonstrukci udělat co nejlevněji. Když jsme si objeli pár těch koupališť a získali jsme o tom informace, tak nás to nadchlo,“ prozradil starosta Radek Šimek. Razantní řešení vyjde na pět milionů korun. „Budeme zkoušet na to získat nějakou dotaci, nicméně jsme připraveni uhradit to postupně i z vlastních zdrojů, pokud se to nepodaří,“ dodal Šimek. Podle starosty obce by se s přestavbou koupaliště mohlo začít za tři roky, ať už za peníze z dotací nebo z vlastního rozpočtu.