Kronos Quartet, hvězda prvního barevného večera v Ostravě

Ostrava - Dnes začne jedenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Čtyřdenní hudební svátek se poprvé odehraje mezi technickými památkami v areálu Dolní oblasti Vítkovice. Mezi hlavní hvězdy festivalu budou patřit Alanis Morissett, Bobby McFerrin, Kronos Quartet nebo Antony and the Johnsons.

Dvě stovky účinkujících na dvanácti pódiích. Místo tradičního areálu na hradě a Černé louce v prostředí bývalých hutí a dolů.

Hlavní scéna nabídne šestnáct tisíc metrů čtverečních plochy pro diváky, což je jedna čtvrtina pražského Václavského náměstí. „Nový areál, kdyby se úplně celý zaplnil, tak je to až šedesát tisíc návštěvníků, což my samozřejmě zdaleka nečekáme. Mělo by to být tak pro třicet tisíc lidí, velmi pohodlné pro třicet tisíc lidí,“ uvedl tiskový mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

Mezi prvními hvězdami, které na festivalu vystoupí je americký Kronos Quartet s finským akordeonistou Kimmo Pohjonenem ve společném projektu Uniko.

„Chceme vtáhnout posluchače do mnoha různých zvukových sfér, pocitů a doufám, že si fanoušci odnesou z koncertu komplexní zážitek,“ uvedl David Harrington z Kronos Quartet. A akordeonista Kimmo Pohjonen dodává: "Kombinujeme akustický smyčcový kvartet s akustickou harmonikou, ale uslyšíte také elektronický smyčcový kvartet s elektronickou harmonikou a tyto dva elementy dělají naši hubu velmi silnou.

Původně hlavní hvězda, islandská zpěvačka Bjork ze zdravotních důvodů nepřijede, organizátorům se ale včas podařilo najít adekvátní náhradu.

„Nahradili jsme ji dvěma skvělými jmény kapelou - skotskou skupinou Mogwai, a pro mladé bylo velkým potěšením, že vystoupí na Colours Infected Mushroom, což je současná velká hvězda americké taneční hudby,“ řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Festivalový areál se návštěvníkům otevř dnes odpoledne. Hudební přehlídka potrvá až do neděle a vyvrcholí koncertem Janelle Monáe.