Voda v přírodních koupalištích zůstává čistá i po vlně veder

Ryby, řasy, romantická lesní scenérie kolem. Voda v nich možná není tak průzračná jako v chemicky ošetřovaných bazénech, přesto mnozí na přírodní koupaliště nedají dopustit. Podle aktuálních výsledků měření hygieniků jejich čistotu výrazně nezhoršilo ani tropické počasí a sucho v posledních dnech. Podívejte se, kam vyrazit za koupáním do přírody na jižní Moravě.

DATAPOLE: Vodní nádrže, jezírka, rybníky a přírodní biotopy na jižní Moravě vhodné ke koupání (po rozkliknutí značek zobrazíte podrobnosti o vybavenosti areálu)

Krajská hygienická stanice v Brně (KHZ Brno) kontroluje celkem devatenáct přírodních koupališť Jihomoravského kraje. Na poslední měření jakosti vody vyrazili laboratorní pracovníci toto pondělí. „Už teď začínají být někde na povrchu okem pozorovatelné sinice. U většiny přírodních koupališť, která kontrolujeme, je však kvalita vody stále velmi dobrá a vhodná ke koupání,“ řekla Jana Derková z oddělení obecné a komunální hygieny.

Novomlýnská laguna u Pasohlávek je čistá
Novomlýnská laguna u Pasohlávek je čistá

Ve vedrech se voda v přírodních nádržích méně obměňuje. „Vody na jižní Moravě je teď obecně málo. Aktuální stavy průtoků v řekách se pohybují od osmi do 80 procent. Jsou závislé na deštích, kterých zde v poslední době bylo ve srovnání s Čechami velmi málo,“ uvedla hydroložka brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Dana Dynowiczová.

Zhoršenou jakost vody hygienici zaznamenali v rybníce Olšovci na Blanensku, kde už voda nebyla zcela čistá ani při předchozím měření v červnu. Mírné zhoršení čistoty zjistili také v případě Vranovské přehrady a Výrovic na Znojemsku. U obou nádrží je voda o něco kalnější, avšak stále vhodná ke koupání.

Výsledky měření hygieniků můžete sledovat na webových stránkách www.khsbrno.cz/ - v sekci Aktuality: Koupaliště ve volné přírodě a koupací oblasti v Jm kraji.


Podle zkušeností hygieniků obvykle zůstává voda v přírodních nádržích vhodná ke koupání alespoň do poloviny prázdnin, k výraznějšímu zhoršení kvality dochází obvykle až v srpnu.

Lidé si často pletou běžné řasy se sinicemi

Jedním z velmi populárních míst ke koupání jsou například rybníky v malebném Mariánském údolí v Brně-Líšni. Lidé, kteří jim dávají přednost před plážemi Brněnské přehrady, si pochvalují především klid uprostřed krásné přírodní lokality. Čistotu vody zde ale hygienici nehlídají, podobně jako u spousty dalších oblíbených jezírek a lomů. Zde platí koupání na vlastní zodpovědnost.

Špatnou vodu lze někdy odhalit i pouhým pohledem. „Taková voda je senzoricky odpudivější. To znamená, že může být tmavší, kalnější, může zapáchat a být na povrchu zelená. Čistotu si můžete sami ověřit nabráním vzorku vody do sklenice,“ radí Jana Derková, avšak podotýká, že taková zkouška nemusí být stoprocentní. „Lidé si například často pletou sinice s běžnými vodními řasami,“ doplnila. Vyznavači přírodního koupání by se také měli podívat, zda ve vodě neplavou odpadky nebo leklé ryby, případně zda v ní nekončí potrubí septiku nebo kanalizace.

  • Kdysi přeplněné pláže brněnské přehrady dnes navštíví jen zlomek lidí
    Kdysi přeplněné pláže brněnské přehrady dnes navštíví jen zlomek lidí autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno
  • Stánek s rychlým občerstvením
    Stánek s rychlým občerstvením autor: ČT24, zdroj: ČT24

Sprcha po koupání je základ

Ani lékaři před koupáním jinde než v bazénech plných chlóru zcela nezrazují. „Případné problémy se mohou projevit spíše u vysoce senzitivních jedinců, například alergickou reakcí. Při náhodném pozření špatné vody se mohou objevit i krátké trávicí obtíže. Obecně se ale dá říct, že pokud ve vodě nebudete zvláště dlouho a po koupání se osprchujete čistou vodou, nic by se vám stát nemělo,“ dodala Derková.

Před cestou k přírodnímu koupaliště si proto zjistěte, zda jsou na pláži k dispozici sprchy, anebo si s sebou vezměte alespoň láhev čisté vody na opláchnutí.