Ministr chystá zvýšení poplatku z těžby

Ostrava - Ministr průmyslu chce zvýšit poplatky těžařům. Převážnou část poplatků dostávají města a obce - a ty po změně volají už dlouho. Podle nich jsou platby - ve srovnání s cenou uhlí a dopady těžby - velmi nízké. OKD zatím nechce plán ministerstva hodnotit, dokud nebude jasné, o kolik poplatky porostou.

Těžaři vydělávají v miliardách. Státu a obcím ale odvádějí jen pár milionů. Ministr průmyslu potvrdil, že připravuje změnu poplatků z těžby. „Výnosy má soukromá společnost, ale ztráty nese celá společnost, celý kraj a to musíme změnit,“ zdůvodňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Města a obce už dlouho kritizují, že stát si necení víc svého nerostného bohatství a nevyužívá dostatečně ani možnosti, které mu dává stávající horní zákon. „Od roku 93 stoupla hodnota uhlí o více než 300 procent, ale poplatky z těžby stouply zhruba o 20 až 30 procent, což je směšné,“ myslí si předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný. Společnost OKD platí ročně státu a obcím z dobývacích prostorů a z vytěženého uhlí dohromady zhruba 150 milionů korun. Největší částky z obou poplatků, které hradí OKD státu a obcím, jdou městu Karviná. Jsou to ale jen desítky milionů korun, dopady těžby jsou přitom nesrovnatelně větší. „My pochopitelně budeme rádi, když se ten zákon změní a když peněz bude víc, protože dnes je to částka, která nám připadá opravdu nízká,“ vyjádřila se mluvčí města Karviné Šárka Swiderová.

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

Společnost OKD zatím plán ministerstva nechce hodnotit. „Překvapení to pro nás není a vzhledem k tomu, že neznáme paragrafové znění toho návrhu, nemáme žádné další informace, tak nemůžeme hodnotit ten případný dopad na společnost OKD,“ uvedl mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt. Jasněji by mělo být v září, kdy chce ministerstvo průmyslu předložit návrh novely horního zákona.