Penkův dvůr se mění v ruinu

Hluk (Slovácko) – Z bývalé dominanty Hluku na Slovácku – Penkova dvora – je zbořeniště. Rozsáhlý areál se snaží radnice zachránit zatím neúspěšně. Dotace nezískala a soukromý investor od záměru odstoupil. Záchranu původního sídla lichtenštejnských knížat ale město nevzdává.

Penkův dvůr v současné době působí jako ostuda Hluku v centru města. Od začátku 17. století až do doby před válkou však byl jeho chloubou. Zemědělským družstvem zdevastovanou památku radnice koupila před osmnácti lety, v katastru je ale stále vedena jako zbořeniště. Bývalé sídlo lichtenštejnských knížat se pomalu mění v ruinu. Radnice s ním má smělé plány, peněz se jí ale nedostává. „O dotaci jsme žádali, bohužel jsme ji nedostali. Jak sami vidíte, je to obrovský prostor, obrovský majetek. Ze svého to prostě dát nemůžeme,“ uvedl místostarosta Hluku David Hájek (ODS).

Architektonicky bezcenné stodoly a stáje mají ale pro občany svůj význam. Miroslav Kočí si tady ještě v době studií přivydělával, o historii a osud Penkova dvora se zajímá dodnes: „Ještě dnes jsou tady sklepy, které nejsou přístupné. Zde se zpracovával sýr, který se vozil až do Vídně.“

Době slávy už ale odzvonilo, ze střechy vyrůstají stromy, krovy jsou prohnilé. Pomoc městu nabídl soukromý investor, nakonec ale od záměru ustoupil. Náklady na opravu – odhadem radnice sto milionů korun. „Já doufám, že nespadne a že nějaké řešení vymyslíme. Postupně jej budeme spravovat. Třeba i deset, patnáct let,“ dodal David Hájek.

Video Reportáž Gabriely Sluštíkové
video

Reportáž Gabriely Sluštíkové

Čas je však neúprosný. A Hluk tak zatím může jen závidět nedalekým Kunovicím. Město bývalé sídlo lichtenštejnských knížat opravilo, avšak jen díky dotacím. Penkův dvůr zatím takové štěstí nemá. Radnice si musí s opravami pospíšit, za několik let se památka začne hroutit k zemi.