Měsíc autorského čtení v Ostravě: Lucia Piussi četla i zpívala písně Živých kvetou

Ostrava - Slovenská zpěvačka a spisovatelka Lucia Piussi, dříve také herečka v nezávislém bratislavském divadle Stoka, je v Česku známá hlavně jako vůdčí osobnost skupiny Živé kvety. Jejím velkým fanouškem byl například básník Ivan Martin Jirous. Ve třetím týdnu Měsíce autorského čtení vystoupila v ostravském klubu Atlantik.

Lucia Piussi zatím vydala na Slovensku dvě knihy – román Láska je slipeka a povídkový cyklus Život je krátký. Z něho v Ostravě přečetla jednu povídku. V doprovodu kytaristy Z Živých kvetou Petera Bálika pak už jen zpívala.

Video Reportáž Petry Sasínové
video

Reportáž Petry Sasínové

Na Měsíci autorského čtení byla poprvé. „Radši si čtu knihy sama doma. Vůbec na takové akce nechodím. Právě proto jsme dnešní večer vymysleli takto - s písničkami. Protože hudba je hudba,“ uvedla Piussi.

Psaní objevila už jako dítě. Nepíše však systematicky. Mívá i období, kdy jen čeká, až si ji slova sama najdou.

„Když už opravdu píšu, protože se většinou dlouho trápím než začnu, tak jsem jako v extázi. Cítím veliké štěstí,“ uvedla autorka. „Zatímco při psaní je člověk sám, s kapelou je to pravý opak - radost ze sdílení,“ dodala.

Nakladatelství Paseka právě připravuje český překlad románové prvotiny Lucie Piussi Láska je sliepka. Kniha vyjde na jaře příštího roku.