V Lichnově se konala 1. vidlácká olympiáda

Lichnov - Není olympiáda jako olympiáda. O tom se přesvědčili v Lichnově na Krnovsku. Tamní muzeum vidlí upořádalo 1. vidlácké olympijské hry. Jenže tím údajně porušilo zákon – o použití slova olympiáda totiž oficiálně nepožádalo. Olympijské symboly jsou přitom zapsané na Úřadě průmyslového vlastnictví.

Slavnostní otevření muzea vidlí v Lichnově spojili jeho zakladatelé se sportovním kláním. Vznikly tak 1. vidlácké olympijské hry. Závodilo se třeba v hodu vidlemi na cíl nebo v házení balíku slámy do výšky. „My vidláci si rádi hrajeme, rádi soutěžíme, takže jsme chtěli pro naše příznivce připravit k tomu programu něco zajímavého,“ říká s úsměvem ředitel Muzea vidlí Jan Gemela. Recesistická akce ale měla nečekanou dohru. Organizátoři dostali dopis od olympijského výboru, podle něj zneužili symboliku olympijských her.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

Lichnovští vidláci, jak si zakladatelé muzea říkají, tak raději celé hry přejmenovali a kde to bylo možné, ožehavé slovo odstranili. Organizátorům vidláckých her teď zbývá vyřešit poslední otázku – zjistit jak přejmenovat pytel olympijského zlata. „Když řekneme jenom pytel zlata, je to zavádějící. Jedná se o pytel kobylinců, které byly sesbírané při olympijské disciplíně, dnes už neolympijské,“ vysvětluje Jan Gemela. Příští rok se hry budou konat znovu. Tentokrát už ale bez odkazu na olympiádu a pod jednoduchým názvem Vidlácké hry.