V Olomouci roste nový mrakodrap

Olomouc - Olomouc má novou dominantu. Je jí více než sedmdesát čtyři metrů vysoká budova BEA centra na třídě Kosmonautů. Objekt je nejvyšší současnou stavbou ve městě. Po dokončení nabídne prostor malým a středním podnikatelům. Zázemí tu najdou také studenti soukromé vysoké školy.

Od Prostějova, Šternberka nebo od Ostravy. Ať už se člověk dívá na Olomouc z kterékoliv strany – objekt BEA centra nepřehlédne. Ke dvěma nižším stavbám spojeným halou totiž přiléhá téměř čtyřiasedmdesát metrů vysoká budova. Devatenáct nadzemních podlaží, celoskleněná zavěšená fasáda, patnáct a půl tisíce metrů čtverečních plochy. BEA centrum je ještě o čtyři metry vyšší než vůbec první olomoucký mrakodrap v Jeremenkově ulici. „Počet podlaží je stejný, ale jsou vyšší,“ potvrdil hlavní stavbyvedoucí Matouš Vykoukal. Celá stavba je v současné době hotová z asi pětasedmdesáti procent. Budova po dokončení nabídne kancelářské prostory menším firmám. Dva nižší objekty pak obsadí studenti Moravské vysoké školy.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Stavba je ale trnem v oku části obyvatel. Například podle členů občanského sdružení Za krásnou Olomouc kazí společně s výškovým objektem u vlakového nádraží vzhled města. „Svou výškou významně ovlivňují panorama historické Olomouce – té nejcennější devízy, kterou Olomouc má,“ myslí si členka občanského sdružení Martina Mertová.

„Přece není panorama Olomouce jenom z 19. nebo 18. století. Třeba v Paříži, Římě i jinde jdou obdobnou cestou,“ oponuje investor Josef Tesařík. Novou budovu, která přijde na čtyři sta milionů korun, by dělníci měli dokončit v závěru tohoto roku.