Na brněnském letišti zadržela policie čtyři Syřany s falešnými pasy

Čtyři Syřany s falešnými pasy dnes krátce před polednem zadržela cizinecká policie na brněnském letišti. Ze své rodné země utekli kvůli občanské válce, přes Českou republiku se chtěli dostat do Německa. Za padělání dokladů jim u nás hrozí až pět let vězení.

Do Brna dorazili společně s českými turisty, kteří se vraceli z dovolené u moře – na rozdíl od nich ale s daleko skromnějšími zavazadly. Díky tomu uvízli v hledáčku policistů.

„Cestující jsme vytipovali už při příletu v odbavovací hale. Při čekání na zavazadla, a zejména pak po opuštění haly si mezi sebou předávali jeden mobilní telefon, ze kterého všichni telefonovali,“ popsal České televizi situaci před zadržením jeden z příslušníků cizinecké policie.

Před halou na Syřany čekal další cizinec, který je měl autem převézt do Německa. I jeho policisté zatkli. Čtyři Syřany zadržela cizinecká policie v půl dvanácté před příletovou halou při pobytové kontrole. Někteří z nich od té doby nepromluvili ani slovo.

„Jediné, co přiznali, tak že už jsou měsíc na cestě a pocházejí ze Sýrie,“ doplnil policista.

V České republice cizinci zůstat nechtějí, protestují i proti návratu domů. Tam je ale policie stejně poslat nemůže kvůli válce. Pokud se otisků prstů prokáže, že Syřani už požádali o azyl v jiném státu EU, pošle je tam. U nás jim za padělání dokladů hrozí až pět let vězení.