Rozkopané ulice Brna připomínají překážkovou dráhu

Brno - Rámus, prach, který se za deště mění v nánosy bláta, nešikovné proplétání se mezi pracujícími dělníky a bagry. Další perné léto připravilo Brno svým obyvatelům. V centru města se zase ve velkém opravuje, rozkopanými ulicemi se dá sotva projít. Stavební firmy mají přitom povinnost udržovat ulice i během oprav čisté a zajistit lidem bezpečný průchod. Ne všude to dodržují. Především maminkám s kočárky a vozíčkářům tak značně komplikují život.

Každoroční evergreen – pro ty, kdo bydlí nebo pracují v centru Brna, je léto noční můrou. Dvořákova, Měnínská, Novobranská, Bratislavská, Stará – to je výčet jen několika ulic, které se proměnily ve staveniště a pro chodce v překážkovou dráhu.

Firmy přitom mají během oprav zajistit nejen průchod, ale také pořádek. Takovou povinnost jim alespoň ukládá zákon. „Stavební firmy musí zařídit, aby byla komunikace v čistotě, tedy aby tam nebyla hlína a stavební materiál. Samozřejmě to závisí na počasí,“ potvrdila mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Rozkopaná ulice v Brně
Rozkopaná ulice v Brně

Hluk a prach nám vadí, ale bývá to tak každé léto, už jsme si na to zvykli - odpovídali často oslovení lidé v anketě přímo v rozkopaných ulicích. Pro maminky s kočárky a vozíčkáře se však stávají neprostupnou oblastí.

Lávky pouze pro pěší, na vozíčkáře nikdo nemyslí

Vozíčkář Jaroslav Šrámek musí vymýšlet složité trasy, aby se na potřebné místo vůbec dostal. Často to pro něj znamená dlouhé objížďky - když už se mu podaří proplést řadou překážek, obvykle v polovině cesty narazí na takovou, kterou na vozíčku bez cizí pomoci zkrátka není schopný zdolat.

„Problém je, že lávky, po kterých se staveniště obchází, jsou většinou stavěné pro pěší. Pro nás je to potom velký problém se někam bezpečně dostat. Samozřejmě chápu, že práce se dělají ve spěchu, a tak nad tím není čas moc přemýšlet. Spíš to ale vychází z nevědomosti,“ tvrdí Jaroslav Šrámek.

Video Vozíčkář o problémech s pohybem v rozkopaných ulicích
video

Vozíčkář o problémech s pohybem v rozkopaných ulicích

Na nepořádek a nezajištěný průchod mohou lidé podat stížnost Brněnským komunikacím. „V současné době jsme žádnou zásadní velkou stížnost neobdrželi,“ uvedla Navrátilová. Není tak pravděpodobné, že by se situace ještě letos mohla zlepšit. Zkouška trpělivosti a nervů obyvatel brněnského centra potrvá ještě nejmíň měsíc.

Anketa s obyvateli Brna:

„Myslím si, že dělníci se starají jen o úkon, o úklid kolem, aby se tady dalo normálně procházet, se vůbec nestarají.“

„Chodit po takto rozkopaných ulicích mi opravdu dost vadí. Práší se tu, špatně se po tom chodí, zvrtávají se na tom nohy. Teď v létě je to po celém Brně, rozkopat všechno najednou je podle mě nemyslitelné.“

„Touto cestou chodím často, takže mi tady mi to vadí hodně. Nejvíc asi to, že tu obcházíme náklaďáky a dělníky, že místo prací není nijak ohrazené.“

„Pokud to k něčemu bude, tak mi to až tak nevadí. V létě je tu nejmíň lidí, takže pro to mám pochopení.“