Správci Podzámecké zahrady bojují s cyklisty

Kroměříž – S neukázněnými cyklisty bojují správci Podzámecké zahrady v Kroměříži. Parkem, který je památkou UNESCO, jich denně projedou až desítky. Zákazové značky nerespektují, přitom jsou u každého vchodu do parku.

Tisíce lidí se ročně přijíždí podívat do Kroměříže na Podzámeckou zahradu zapsanou na seznamu UNESCO. A každý den jsou mezi nimi takoví, kteří porušují nařízení památkářů. Cedule u každého vchodu do parku jasně říkají, že do zahrad je vstup se psy a s koly zakázán. Problémy s neukázněnými cyklisty jsou ale na denním pořádku. 

„Je to škoda, že tam člověk nemůže vjet na kole. Všude je to povolené. A nechat tady kolo, které stojí nějaké peníze, to mi přijde děsně riskantní,“ stěžoval si jeden z návštěvníků. Řada cyklistů navíc přijíždí s věcmi, které vezou v brašnách na kole. V takovém případě už vůbec nechtějí svoje vybavení nechat bez dozoru. 

Památkáři tvrdí, že neukáznění kolaři ohrožují návštěvníky a plaší zvířata. Nejde ale jen o bezpečnost. „V době, kdy je po dešti a jsou rozmočené cesty, nám cyklisté velmi poškozují tyto maltové chodníky,“ řekla mluvčí kroměřížských památkářů Dagmar Šnajdarová.

Video Hovoří mluvčí kroměřížských památkářů Dagmar Šnajdarová
video

Hovoří mluvčí kroměřížských památkářů Dagmar Šnajdarová

Uhlídat návštěvníky na kole je ale téměř nemožné. Park o rozloze šedesát hektarů má pět vstupů a prohlídku areálu zdarma. Jeden hlídač na všechny nestačí. Výmluvy cyklistů zná už nazpaměť. Hlavně tu nejčastější: cedule se zákazem jsme si nevšimli. „Pak jsou to i raritní výmluvy – například, že si paní jede pro inzulín na místo, kde je veterinární klinika,“ vzpomínal kastelán kroměřížského zámku a zahrad Martin Krčma. 

Chyba je ale i na straně správců rozsáhlého parku. V blízkém okolí není jediná úschovna kol nebo zavazadel. A památkáři to dobře ví. Bohužel pro ně i pro cyklisty na její vybudování nejsou zatím peníze. 

Problémy s cyklisty jsou i v Lednici 

Příjemná, mírně zvlněná krajina na Břeclavsku přímo vybízí k jízdě na kole. I když region cyklisty vítá, někde musí turisté z kola sesednout. Třeba v Lednicko-valtickém parku. Řada cyklistů ale toto nařízení nerespektuje. „Cyklisté se potkávají s pěšími turisty a dochází k nepříjemným kolizím. Samozřejmě cyklistika také škodí parkovým cestám, které na takový provoz nejsou stavěny,“ stěžovala si kastelánka zámku v Lednici Ivana Holásková.