Počasí kvalitě vody svědčí. Koupat se dá téměř všude

Jižní Morava - V posledních dnech přálo počasí pobytu u vody. Ani lidé, kteří nemají v blízkosti koupaliště či dávají přednost přírodním nádržím, zatím nemusí sedět pouze na břehu. Většina míst na jižní Moravě totiž hlásí dobrou kvalitu vody. Výjimkou jsou jen tři místa - Bítov na Znojemsku, Nové Mlýny a Olšovec. Ani v nich není koupání zakázáno. Vyhnout by se jim ale měli lidé s citlivou kůží.

Kvůli střídání deštivých a teplých dní a chladným večerům zůstává většina přírodních vodních ploch čistá. „Celkově je voda v Jihomoravském kraji dobrá. Navíc oproti minulým rokům je výrazně lepší,“ uvedl Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice Brno.

Pouze na třech místech v kraji je snížená jakost vody a hygienici nedoporučují koupání v ní  lidem s citlivou kůží. Tito lidé by proto měli zvážit plavání v Bítově na Znojemsku, Nových Mlýnech či v rybníku Olšovci. „Tam už je koncentrace sinic vyšší a mohou působit toxicky na citlivé osoby,“ upozornil Staněk.

Ačkoliv je rybník Olšovec jedním z míst, na které odborníci upozorňují, situace je zde mnohem lepší než před pár lety. Tehdy se totiž místní ve vodě nesměli koupat vůbec. „V letošním roce nemáme výrazné problémy. Teď po deštích se voda v rybníce Olšovci zlepšila,“ uvedl starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl (nez.). 

Ke zlepšení kvality vody v jedovnickém rybníku přispělo odbahnění, ke kterému došlo před čtyřmi lety při stavbě hráze. Důvodů, proč voda stále není ideální, je podle Šíbla několik. Mají na ni totiž vliv i slunce, venkovní teplota, hnojiva z blízkých polí či splašky. Odbahnění tak sice pomohlo, ale situaci zcela nevyřešilo.

Díky čištění se dá v přehradě i v polovině léta koupat

Na některých místech hlásí zhoršené podmínky i Brněnská přehrada. Voda v ní však zatím není pro lidi škodlivá, takže se nemusí bát namočit. Hygienici navíc nepředpokládají, že by do konce prázdnin museli na přehradě vyhlásit zákaz koupání.

K relativní čistotě vody zde přispěla opatření z minulých let. Že se vyčištění přehrady podařilo, potvrzují i spokojení návštěvníci. „Voda je dobrá. Letos je to tu mnohem lepší,“ uvedl Zdeněk Kurbel, který se přišel vykoupat s kamarády.  

Ve Zlínském kraji je situace špatná pouze na Napajedlech. Hygienici už vodu v místním rybníce Pahrbku označili za nevhodnou ke koupání. Plavat by v ní proto neměli alergici, těhotné ženy či děti.

Návštěvníci přírodních koupališť nemusí čekat na výsledky kontrol. Sinicím se totiž mohou jednoduše vyhnout sami. „Lze je odhalit i pouhým okem. Jsou vidět na hladině rybníka,“ uvedl Staněk. Hygienici navíc letos poprvé umístili informační tabule ke všem sledovaným místům. Údaje o kvalitě vody na nich pravidelně aktualizují. Stav nádrží lze sledovat i na internetových stránkách.