Ztráty a nálezy skrývají netradiční poklady

Olomouc - Invalidní vozík, urna nebo víko od studny. I takové věci se ve skladech ztrát a nálezů v Prostějově a Olomouci objevují vedle těch běžných jako jsou mobilní telefony nebo klíče. Nejvíce zapomenutých předmětů je z tramvají nebo autobusů.

Asi největší kuriozitou v olomouckém skladu ztrát a nálezů je zhruba 200kilový náhrobní kámen, ke kterému se nikdo dlouhou dobu nehlásí. Další bizarností, kterou by tady asi nikdo nehledal, je velký poklop od studny. „Policie zachytila sběrače kovů přímo v podstatě při činu, ale jejich argument zněl, že poklop studny vezou zrovna na policii a chtějí ho odevzdat,“ uvedla mluvčí magistrátu města Olomouce Radka Štědrá. Věci se do skladu dostávají různě – třeba z pošt nebo vlakového nádraží. Většina nálezů je od policie, která s předměty pracovala jako s důkazy při vyšetřování. „Měli jsme tady dítě, které nám sem přivedli, to si tady hrálo s pracovnicemi informační služby. Dále nám tady potom lidé přinesli třeba mrtvého ptáka. Toho jsme tedy opravdu neevidovali a neuschovávali. Dokonce jednou přivezli bednu s rohlíky,“ uvedla pár příkladů mluvčí magistrátu Prostějova Jana Gáborová. V případě, že se nikdo o ztracenou věc nepřihlásí půl roku, propadá nalezený předmět městu. Podobné je to i s penězi. „Jsou to skutečně malé částky, ale například na schodech banky ve městě byla loni nalezena částka šest tisíc korun, tak ta také propadla do rozpočtu města,“ potvrdila Radka Štědrá.

Video Reportáž Martina Laštůvky
video

Reportáž Martina Laštůvky

 

Do Arionovy kašny v centru Olomouce házejí lidé hlavně peníze, už se v ní koupal ale i televizor, který skončil právě ve skladu ztrát a nálezů. „Měli jsme tu i invalidní vozík, to je také zajímavé, jak se může někomu ztratit,“ diví se Jana Gáborová. Sklad ztrát a nálezů je většinou plný bezcenných věcí, města je proto ani nezařazují do aukcí. Podle odhadů by totiž náklady přesáhly výtěžek z prodaných předmětů. Ty tak většinou končí na skládce.