Soud potvrdil bývalému náměstkovi věznice dva roky za přijetí úplatku

Brno - Krajský soud v Brně potvrdil dvouletý trest pro bývalého náměstka věznice v Kuřimi Rostislava Coloně. Od vězně Lubomíra Jochmana přijal úplatek 200 tisíc korun. Za to mu měl zajistit nadstandardní ubytování ve vězení a častější kontakt s nejbližšími.

Obhájce Coloně Pavel Skřipec u soudu požadoval pro svého klienta podmínku, prý už si vytrpěl dost. „Chci, abyste v mém případě zvážili podmíněný trest. Šest měsíců, které jsem ve vězení absolvoval, si nikdo nedokáže představit. S čím se těžko smířím, je to, že se mnou vlastní dcera nekomunikuje,“ vypověděl Coloň. Navíc ho podle jeho slov zavrhla většina známých, přišel o plat a kariéru.

Státní zástupkyně Lázníčková nesouhlasila s tím, že je trest příliš přísný. A za pravdu jí dal i odvolací soud. „Krajský soud postrádá kritičtější přístup obžalovaného k jednání a lítost. Jednání je společensky vysoce nebezpečné a trest rozhodně není nepřiměřeně přísný,“ znělo odůvodnění. Soud tak potvrdil rozhodnutí Okresního soudu Brno-venkov – tedy dva roky vězení a pěněžitý trest ve výši 200 tisíc korun, tedy stejnou částku, jakou si Coloň nechal zaplatit.

Původní obžaloba vinila Coloně z přijetí půlmilionového úplatku

Coloň inkasoval od vězně Lubomíra Jochmana úplatek za to, že mu zajistí nadstandardní ubytování v cele a také častější návštěvy blízkých. Jochman nechal částku poslat na bankovní účet svého známého. Údajně tak učinil na pokyn Coloně, který si pak chtěl od prostředníka peníze za nabídnuté úlevy převzít. Vše se mělo odehrát v květnu 2007. Odsouzený to popírá s tím, že si recidivista Jochman vše vymyslel ze msty. Soud mu ale neuvěřil.

Žalobce původně obvinil Coloně také z toho, že si řekl o dalších 300 tisíc korun. Částka už předána nebyla, protože tehdejšího funkcionáře vězeňské služby předtím zatkla policie. Okresní i odvolací soudy mu tedy nejprve za přijetí dvou úplatků uložily souhrnný trest 3,5 roku. Coloň poté podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Zde bylo rozhodnuto, že druhý případ není dostatečně podložený důkazy, a obvinění jej soud zprostil. Případ se tak vrátil k novému projednávání k okresnímu soudu. Ten Coloňovi letos v dubnu vyměřil nižší trest – dva roky vězení a peněžitý trest. Coloň se znovu odvolal, a případ tak znovu putoval ke krajskému soudu.