Folklor bez hranic - Soubor z Tichomoří cestoval dva dny

Ostrava - Mezinárodní festival Folklor bez hranic včera zahájil patnáctý ročník. Ostravské přehlídky se v samotných začátcích účastnilo jen několik místních souborů. V současnosti patří festival mezi nejvýznačnější folklorní akce u nás. Letos se na něm kromě českých souborů představují umělci z Dánska, Srbska, Chorvatska, Polska nebo Cookových ostrovů.

Festival, který už patnáct let úspěšně boří hranice mezi žánry, etniky, státy nebo i věkem, přivedl tentokrát do Ostravy vedle evropského také folklor exotický. Tichomořský soubor cestoval dva dny a urazil více než 15 000 kilometrů.

„Byli jsme dost unavení, ale když jsme projížděli vaší zemí, byli jsme uchváceni. Je tolik odlišná. Máte tu spoustu betonu a taky mnohem více lidí,“ uvedla Glenda Tuaine ze souboru Akirata z Cookových ostrovů po první produkci v Ostravě. „Užili jsme si to. Vystoupení na náměstí bylo nádherné. Uchvátily nás vaše staré budovy, řeka, prostě celá krajina,“ dodala Tuaine.

Video Reportáž Kristiny Kačmarské
video

Reportáž Kristiny Kačmarské

Poláci nebyli tak překvapení, ale festival podobně vřele chválili. „Je tady skvělá atmosféra, potkávají se tu lidé z různých koutů světa. Můžete tak navázat přátelství i spolupráci. Třeba včera večer jsme si zahráli s Chorvaty,“ uvedl Maciey Sobczyk z polského souboru Połoniny.

Typickým a jedinečným rysem festivalu je jeho putování městem. Pomocí mobilních pódií soubor předvádí svůj program obyvatelům různých částí Ostravy.

Bohatý program nečeká jen diváky. Pro samotné účinkující - jako každým rokem - připravili organizátoři nejrůznější exkurze. Mezi ty nejoblíbenější patří už tradičně návštěva pivovaru.