Přeplněným věznicím se ulehčí. Na vzestupu je domácí vězení

Brno – Místo roků za mřížemi domácí vězení. Alternativní tresty jsou na Moravě na vzestupu. Stále více lidí si tak nemusí odpykávat trest ve věznici, ale jsou pravidelně kontrolováni doma. Pokud přesně daný režim poruší, pracovníci to ihned hlásí soudu. Domácí vězení má výhodu pro obě strany. Odsouzení mohou zůstat v práci nebo pečovat o příbuzné a v přeplněných věznicích nemusí řešit, kam s dalšími lidmi.

 

Jedním z vězňů, který i přes to, že byl odsouzen, může chodit do práce a starat se o svou téměř osmdesátiletou matku, je čtyřiapadesátiletý Milan Minařík. Podle svých slov byl odsouzen za hloupost. V opilosti vytáhl nůž na svou známou. Protože sebe ani nikoho jiného nezranil, umožnil mu soud strávit celou dobu trestu doma.

„Jsem rád, že nejsem ve vězení. Můžu se tak starat o maminku,“ říká Minařík a ukazuje na postel s plyšovým medvídkem, kterou už má pro ni nachystanou. „Zítra pro maminku pojedu do domova důchodců,“ vysvětluje Minařík. Vyzvednout ji může. Do pěti hodin však musí být doma. V tolik hodin mu totiž končí vycházky.

Pohybovat se venku může od osmi od rána do pěti hodin odpoledne. Navečer už musí sedět doma. „Přes týden je to dobré. Chodím do práce. Horší je to o víkendech. Já to ale vydržím,“ tvrdí Minařík. Zatím si ze svého trestu odpykal dva měsíce. Jaké to za mřížemi je, moc dobře ví. V minulosti si za nimi odseděl osm měsíců za spoluúčast na krádeži. Náhodné kontroly mu nevadí. Podle jeho slov mu probační a mediační pracovník velmi pomáhá. „Když mám problém, můžu za ním jít a vždy mi pomůže,“ říká Minařík.

Alternativní tresty na vzestupu

Na Moravě není jediný, kdo je vězněm ve vlastní domácnosti. Podobně jako on je na tom téměř šedesát dalších lidí a alternativních trestů přibývá. „Soudci na tento typ trestů stále víc slyší a ukládají je ve větší míře,“ potvrdil vedoucí jihomoravské probační a mediační služby Pavel Krpata.

Podle něj za to mohou přeplněné věznice i vyřešení mobility probačních a mediačních pracovníků. „Na jižní Moravě máme třináct středisek a čtrnáct automobilů. Můžeme tedy klienty kontrolovat v různou dobu přímo u nich doma,“ řekl Krpata.

Speciálně vyškolení pracovníci se nikdy předem neohlásí. Ví, kdy má být dotyčný doma. Pokud není, hlásí to soudu. „Asi u deseti procent klientů jsme odhalili, že trest nedodržují. Ty předáváme soudu, který jejich dalším osudu následně rozhodne,“ uvedl Krpata. Hlídaní navíc nejsou vězni pouze pověřenými pracovníky. Ví o nich i policisté, kteří v dané oblasti působí.

Zdá se ale, že většina odsouzených si možnosti zůstat v domácím prostředí cení. Proto mají probační pracovníci stále více práce. „Za poslední rok se situace radikálně změnila. Máme téměř trojnásobný počet trestů domácího vězení oproti minulým rokům. Na jižní Moravě jsme schopni zároveň kontrolovat asi sto třicet vězňů. Ke konci roku bychom se k tomuto číslu mohli začít přibližovat,“ dodal Krpata. Nyní navíc testují i nový způsob kontroly. Elektronické náramky. Ty by neustále ukazovaly, kde se dotyčný nachází.

Ačkoliv jsou alternativní tresty na vzestupu, ani vězňů za mřížemi neubývá. Domácí vězení totiž není pro každého. „Dostávají ho především lidé odsouzení za krádeže či rvačky. Jde o tresty, kde je trestní sazba nižší jak pět let,“ uzavřel Krpata.