Ostrava láká české i zahraniční filmaře

Ostrava - Ostrava chce do města nalákat filmaře. Spustila proto webové stránky filmostrava.cz. Režiséři a produkční se na nich dozvědí, které zajímavé lokality by mohli využít. Město jim chce pomoci i při jednání s úřady a policií. Stránky, které mají využívat především zahraniční produkce, jsou zatím pouze v češtině.

Před pěti lety běhal po Hlavní třídě v Ostravě Porubě hollywoodský herec Vin Diesel. Francouzsko-americká produkce tady tehdy natáčela akční scény sci-fi filmu Babylon. Podobných projektů chce město přilákat více. Pomoci by měly třeba nové internetové stránky. Zatím pouze v českém jazyce. „Dám tomu ještě chviličku než se ten web ustálí, možná že nás napadne ještě něco skvělého, co by tam mělo být a v tom momentě začneme připravovat anglickou verzi,“ řekla Hana Cívelová z ostravského magistrátu.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Podle vedení radnice by například současné Vítkovice mohly sehrát roli dělnické Anglie, Vídně či Holandska. „Poruba, to je jasné, to může být i Amerika 20. let nebo třeba různá města bývalých sovětských států,“ doplňuje Hana Cívelová. 

„Je spousta projektů, které vyhledávají jiné lokace než historické a Ostrava svým industrialem je vyjímečná,“ myslí si i projektová manažerka Českého filmového centra Ivana Dragounová. Na podzim se bude v Ostravě natáčet Český film režiséra Petra Václava s pracovním názvem Cesta ven. Hledá pro něj hlavně romské herce.