Olomoučtí studenti si mohou v menze objednat jídlo přes chytrý telefon

Olomouc - Polévka i hlavní chod prostřednictvím mobilního telefonu. Tak si teď mohou jako první v České republice objednat jídlo strávníci menzy Univerzity Palackého v Olomouci. Stačí jim k tomu speciální aplikace, kterou v rámci své bakalářské práce vytvořil student této vysoké školy Lukáš Novák.

 

Osobní návštěva nebo internet. Dva způsoby, kterými si lidé stravu v univerzitní menze objednávají. Ne každý má ale čas do jídelny zajít a taky počítač není vždycky po ruce. S tím se setkal i student Lukáš Novák. Student informatiky proto v rámci své bakalářské práce přišel s nápadem vytvořit aplikaci pro chytré mobilní telefony. Stačilo půl roku a na světě je systém, který umožňuje nejen prohlížení jídelníčku, ale také právě objednávku stravy. „Pokud si chci jídlo objednat, stačí mi na něj poklepat. Pak se mi zobrazí dialog se shrnutím objednávky a já kliknu na tlačítko objednat,“ popisuje Lukáš Novák své dílo.

„Všechny obory na UP v Olomouci jsou připravovány a vedeny tak, aby se uchazeči po ukončení svého studia efektivně, rychle a úspěšně zapojili do praxe. A toto je myslím dobrý ukázkový příklad,“ pochválil jej i prorektor pro informační technologie Vít Voženílek. Naplno začne nová aplikace fungovat v zimním semestru. Už teď si ji ale zájemci mohou zdarma stáhnout.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Lukáš Novák, který po prázdninách naváže na studium informatiky v magisterském programu, už nosí v hlavě další nápad. Tentokrát půjde o mobilní aplikaci, která posluchačům vysoké školy umožní vyřizování některých jejich studijních záležitostí.