V MS kraji bude letos o tisíc prvňáčků více než loni

Ostrava - O tisícovku více dětí než loni usedne 3. září do lavic prvních tříd v Moravskoslezském kraji. Podle odborníků nastupuje silný ročník. A tento trend by měl v příštích letech pokračovat. Třeba v malotřídce v obci Bruzovice bude rekordních 10 dětí.

Lenka Hrůzová z Bruzovic se bála, že bude muset svého syna vozit do školy až ve Frýdku-Místku. V minulých letech tady totiž malotřídka měla problémy s malým počtem žáků. Občas i hrozilo, že do první třídy nenastoupí vůbec nikdo. Letos to nakonec bude rekordních deset prvňáčků a tak může malý Tomáš docházet do školy, kterou má doslova za rohem. „Nakonec jsme byli strašně šťastní, že se nasbíralo hodně dětí, že nemusí dojíždět, že může chodit pěšky a má tady ty kamrády, protože vlastně by s nimi ztratil kontakt,“ říká Lenka Hrůzová.

Do škol totiž nastupují silné ročníky. „Z věkového složení obyvatelstva kraje lze reálně předpokládat v následujících zhruba čtyřech letech růst žáků prvních tříd,“ potvrdil ředitel ČSÚ Ostrava Jaromír Kartous.

„Očekáváme, že do prvních tříd nastoupí asi třináct a půl tisíce prvňáčků, je to nárůst proti loňsku asi o tisícovku,“ dodala náměstkyně hejtmana MSK Věra Palková.

Větší počet prvňáčků se ale projevuje spíše v menších městech. Třeba v Ostravě jich bude stejně jako loni. Rodiče všech prvňáčků si ale budou muset od nového školního roku sáhnout hlouběji do kapsy. Ministerstvo školství totiž zrušilo takzvané pastelkovné a budou tak muset většinu pomůcek svým dětem kupovat sami. V celé České republice pak bude chodit do základních škol o 12 tisíc dětí více, než tomu bylo loni. Další propad ale čeká počty studentů středních škol.