Mateřinka ve Fryštáku se otevře v říjnu. Už bez azbestu

Fryšták - V  mateřské škole ve Fryštáku finišují stavební práce. Školka je od letošního února zavřená. Nejprve v ní hygienici našli zdraví škodlivá neviditelná minerální vlákna, pozdější měření potvrdila taky přítomnost nebezpečného azbestu. Začátek roku ale děti oslaví ještě v náhradních prostorách základní školy.

V polovině února letošního roku se 150 fryštáckých předškoláků předčasně podívalo do budovy základní školy. Právě tam našla školka náhradní prostory, když hygienici v mateřince naměřili nadlimitní koncentraci minerálních vláken. Z původně čtrnáctidenního provizoria se nakonec stalo půl roku. Další měření totiž prokázalo i přítomnost karcinogenního azbestu. Ten se sice do ovzduší neuvolňoval, radnice ale chtěla předejít pozdějším problémům. Celý objekt tak nechala od základů zrekonstruovat. 

V polovině května proto školku obsadila dekontaminační četa. Sanace budovy trvala zhruba měsíc, pak pracovníky specializované firmy vystřídali stavební dělníci. Na investici za 13 milionů si město muselo půjčit. „Jsem rád, že práce probíhají tak, jak probíhají, a že jsme zvolili toto řešení,“ řekl starosta Fryštáku Lubomír Doležel (KDU-ČSL). Ve hře totiž byla i varianta školku zbořit a postavit novou. Toto nákladné řešení nakonec vedení radnice zavrhlo. 

I když se stavbaři nezastaví, do začátku školního roku opravy dokončit nestihnou. Předškoláci spolu s učitelkami tak ještě nějakou dobu zůstanou v nedaleké základní škole. Přístupná zůstává jen zahrada u mateřinky. „Ve škole nám poskytli jako v náhradních prostorách velice dobré podmínky. Děti se přizpůsobily novému prostředí. Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré,“ uvedla učitelka z fryštácké mateřinky Olga Nejedlá. 

Stavební práce by měly skončit v polovině září. Kvůli kontrolnímu měření se ale školka přestěhuje až o měsíc později.

Problémy byly na řadě míst 

Kontroly škol začaly poté, co byla v některých objektech zjištěna přítomnost karcinogenních azbestových vláken. Zvýšené množství azbestu zjistili kontroloři v několika školách například v Praze a Českých Budějovicích. Fryštácká mateřinka byla prvním ze šestnácti vytipovaných míst v kraji, kde kontrolní testování probíhalo. Mimo azbestu měření odhalilo i nežádoucí minerální vlákna. Nebezpečná vlákna odhalili hygienici také ve třech třídách Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí, Karolince na Vsetínsku, základní škole v Zubří a v Liptále. V Zubří pomohla firma se speciálním vysavačem, s jehož pomocí se ze stěn nebezpečná vlákna vysála. Třídy se pak jen znovu vymalovaly a děti se mohly vrátit. 

Azbestové dědictví 

Panely, které azbest obsahují, se používaly zejména při výstavbě v 70. a 80. letech. Je z nich postavena řada sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení či nákupních středisek. Při necitlivé rekonstrukci se mohou z panelů do objektu dostat karcinogenní látky. Z analýzy České školní inspekce zveřejněné na konci minulého roku vyplynulo, že z azbestových desek je v Česku postaveno dohromady 291 škol.

Neviditelná vlákna dráždí dýchací cesty a zdravotní potíže mohou způsobit hlavně alergikům. „Dostávají se vdechováním až do plicních sklípků a mohou ve svém důsledku zhoršit samočisticí funkci plic. To znamená, že může docházet k častějším onemocněním dýchacích cest,“ popsala rizika nalezených látek zlínská hygienička Ivana Lukašíková.