První internetový kurz slovenštiny pro Čechy je na světě

Brno – Na internetu se objevil patrně první bezplatný kurz slovenštiny pro Čechy. Vytvořilo jej občanské sdružení Edukace@Internet spolu s odborníky z Masarykovy univerzity. Kurz může pomoci hlavně mladým lidem, kteří už nemají slovenštinu zažitou z dob společného státu. Opravdu Češi přestávají rozumět řeči svých východních sousedů? A jak jsou na tom Slováci s češtinou? Zjišťovaly štáby České televize.

Češi slovenštinu zapomínají a podle pesimistů dokonce hrozí, že za dalších dvacet let se obyvatelé obou států budou dorozumívat třeba anglicky. I proto byl spuštěn nový internetový kurz. Provozovatelem portálu je občanské sdružení Edukace@Internet a na české verzi se podílela i Masarykova univerzita v Brně. „Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity se do projektu zapojilo mimo jiné i proto, že na naší univerzitě studuje mnoho Slováků. Na fakultě informatiky jejich podíl dokonce činí téměř 40 procent, a tak jsou to právě naši studenti a pedagogové, kteří přicházejí se slovenštinou denně do styku,“ potvrdil za centrum Marek Blahuš. Oba jazyky jsou sice podobné, ale přesto nelze podle autorů kurzu spoléhat jen na automatický překlad v počítači.  

"Při použití počítačového překladu často dochází k záměnám. Například tradiční folklorní zvyk 'stavanie májov' překládá počítač jako 'mayská stavení', ze slavistů se ve strojovém překladu snadno mohou stát fotbaloví slávisté."

Marek Blahuš, koordinátor projektu, Centrum jazykového vzdělávání MU


Stránky v současnosti nabízejí minikurz s nejčastějšími výrazy pro návštěvníky Slovenska, dva obsáhlé kurzy ve dvou úrovních obtížnosti, gramatiku a didaktické hry zaměřené na procvičování slovní zásoby. Nechybí slovníky a zajímavosti o Slovensku a slovenštině. Zaregistrovaní uživatelé mohou navíc komunikovat s ostatními prostřednictvím soukromých zpráv nebo vícejazyčného fóra. Stránka je přístupná bezplatně v osmi jazykových verzích. Kromě češtiny a angličtiny jde o esperanto, němčinu, francouzštinu, litevštinu, polštinu a slovenštinu.

Součástí kurzu jsou i hry
Součástí kurzu jsou i hry

Slováků jsou v Brně tisíce. I díky univerzitám 

Morava má ke Slovensku stále relativně blízko, hlavně díky zeměpisné poloze. I proto na brněnských univerzitách studuje celá řada slovenských studentů. Díky mezinárodní smlouvě mezi českým a slovenským ministerstvem školství, která platí od září 2001, mohou být občané druhého státu přijímáni ke studiu na všechny veřejné vysoké školy za stejných podmínek jako domácí uchazeči. Navíc po celou dobu studia mohou používat svou mateřštinu. Na Mendelově univerzitě v Brně je 450 slovenských studentů, Masarykova univerzita eviduje 5 618 Slováků. „Z celkového počtu zhruba 45 tisíc studentů na naší univerzitě tvoří téměř 15 procent cizinci, z nichž nejpočetnější skupinou jsou právě Slováci,“ potvrdila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Mendelova univerzita

Provozně ekonomická fakulta – 220 slovenských studentů

Zahradnická fakulta - 113 slovenských studentů

Agronomická fakulta - 52 slovenských studentů

Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií - 33 slovenských studentů

Lesnická a dřevařská fakulta - 32 slovenských studentů


Masarykova univerzita

Lékařská fakulta – 1 005 slovenských studentů

Filosofická fakulta – 1 179 slovenských studentů

Právnická fakulta - 356 slovenských studentů

Fakulta sociálních studií - 495 slovenských studentů

Přírodovědecká fakulta – 600 slovenských studentů

Fakulta informatiky – 993 slovenských studentů

Pedagogická fakulta – 144 slovenských studentů

Fakulta sportovních studií – 83 slovenských studentů

Ekonomicko-správní fakulta – 763 slovenských studentů