Terapeutická dílna Polárka bojuje o přežití

Bruntál - Přes půl milionu korun potřebuje bruntálská terapeutická dílna Polárka. Tolik peněz musí mít, aby zaplatila speciálně vyškolené terapeuty i provoz dílny. Stará se přitom o 25 mentálně postižených lidí ve věku od 20 do 45 let. Pokud peníze nezíská a zanikne, pro její klienty to bude znamenat konec jediné naděje na práci.

Bruntálská terapeutická dílna Polárka po osmi letech fungování bojuje o záchranu. Od státu dostala jen velmi malou dotaci. Místo potřebného milionu a půl - jen 200 tisíc. „Potřebujeme peníze na platy terapeutů do konce roku, od září do prosince, což bude asi 400 tisíc a 200 tisíc na provoz,“ říká ředitelka Marcela Kovářová. Provozní náklady platí z darů sponzorů a prodejem svých výrobků. Na platy ale sponzorské dary použít nesmí. Situace je už kritická, vedení dílny se proto obrátilo na bruntálskou radnici s žádostí o 400 tisíc korun. Město se dílně sice snaží vyjít vstříc, například nájmem za symbolickou korunu, celou částku ale zaplatit nemůže. „Rada města poměrně jednoznačným způsobem doporučila zastupitelstvu uvolnit z rozpočtu města částku 150 tisíc korun,“ uvedl mluvčí MěÚ Bruntál Jiří Ondrášek. Definitivně navíc rozhodne až zastupitelstvo v září, jenže Polárka má peníze jen do konce srpna. Od 1. září tak skončí dva terapeuti, zůstanou jen tři, pracovat budou za minimální mzdu.

Polárka je pro tři desítky mentálně postižených lidi z celého Bruntálska jedinou šancí na zaměstnání. Ve čtyřech dílnách malují, tkají nebo třeba vyrábějí drobnosti ze dřeva. Ve volném čase pak sportují, hrají na hudební nástroje a zpívají. „Oni pracují, baví je to, dodržují pracovní dobu, velice dbají na to, aby přicházeli včas do práce, strašně si toho váží,“ dodává smutně ředitelka Marcela Kovářová. I když se Polárce podaří získat chybějící peníze pro tento rok, vyhráno ještě nemá. Pokud od státu nedostane na příští rok alespoň milion a půl, o přežití bude bojovat znovu.