Advokát Parkanové se chce v kauze CASA obrátit na Zemana

Praha – Obhájce Vlasty Parkanové Tomáše Sokol zvažuje, že se v případu své klientky obrátí na nejvyšší státní zastupitelství Pavla Zemana. Šetření údajně předražené armádní zakázky na letouny CASA, za kterou je bývalá ministryně obrany stíhána, v tuto chvíli dozoruje tým Lenky Bradáčové na Vrchním státním zastupitelství v Praze. V případě pravomocného odsouzení jí hrozí až desetiletý trest vězení, ministr financí a Parkanové stranický kolega Miroslav Kalousek (TOP 09), který v celém případu figuruje jako její mediální advokát, ale nadále tvrdí, že je celé stíhání nesmyslné.

„Zvažuji, že se mohu obrátit na nejvyšší státní zastupitelství, aby se na to v rámci své dohledové pravomoci lidově řečeno podívalo,“ uvedl České televizi obhájce Vlasty Parkanové a jeden z nejznámějších českých advokátů Tomáš Sokol.

Ten shodně s ministrem financí Miroslavem Kalouskem vychází z toho, že Parkanová při pořizování letounů CASA nemusela pomocí znaleckého posudku zjišťovat kupní cenu. Právě z předražené zakázky, k níž bez posudku došlo, ovšem někdejší ministryni viní policie. Poslankyně TOP 09 tak nyní čelí obvinění z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Kalousek v uplynulých dnech na podporu svého stanoviska uspořádal také odborný seminář, který měl výklad zákona o nutnosti pořizování znaleckých posudků osvětlit. „Seminář nás ujistil, že naše výkladová praxe je správná a chceme-li respektovat zákon, nemůžeme odborná stanoviska v příslušných zákonech vydávat tak, jak to prezentuje policie,“ konstatoval Kalousek s odvoláním na názory besedujících odborníků z komory odhadců, z komory soudních znalců nebo z ústavu pro oceňování majetku. Ti tvrdí, že tzv. cenu obvyklou nelze u speciálních, jednorázově pořizovaných věcí určit, a proto se posudek u pořízení vojenského materiálu nutného k obraně státu dělat nemusí.

Jednání přihlížel i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podrobnosti semináře komentovat ale odmítl. „Pozvání přijal, dopředu však avizoval, že v rámci semináře nebude aktivní,“ informovala mluvčí NSZ Helena Markusová. Závěry besedy nechtělo komentovat ani vrchní státní zastupitelství. Takovýchto seminářů může prý probíhat několik s různými závěry, s výstupem se nicméně chtějí seznámit.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška