Hommage a Wittlich: Výstava k poctě předního českého historika umění

Ostrava – V Galerii výtvarného umění v Ostravě vrcholí přípravy na výstavu k osmdesátým narozeninám předního českého historika umění – profesora Petra Wittlicha. Speciální expozici Hommage a Wittlich otevře kurátorka galerie Gabriela Pelikánová 4. září. Bude složena z děl šestnácti umělců, kteří se představí patnácti grafikami a jednou fotografií.

Autoři se nechali inspirovat tématy, jimž se Petr Wittlich dlouhodobě zabýval. O výběr autorů se postaral Otto M. Urban. „Idea sestavit k Wittlichovu životnímu jubileu album grafických listů a realizovat jeho prezentaci ve veřejných institucích vznikla při návštěvě ateliéru malíře Josefa Bolfa. Jeho osamělé postavy chlapců a dívek jakoby zabloudily do labyrintů sídlišť z obrazů Jana Preislera,“ říká Otto M. Urban. Následně oslovil další umělce se zadáním, aby si z těch mnoha, o kterých Wittlich psal, vybrali jednoho autora a pokusili se svým vlastním způsobem reagovat na jeho dílo.

Vedle serigrafie Josefa Bolfa se mohou návštěvníci Domu umění těšit na grafiky Davida Cajthamla, Jana Híska, Váslava Jiráska, Igora Korpaczewského, Ivana Pinkavy, Jakuba Špaňhela, Tomáše Vaňka a dalších.

Wittlich působil na Univerzitě Karlově a byl členem Mezinárodní asociace výtvarných kritiků. Přednášel na univerzitách v Holandsku, Itálii, Francii, Velké Británii. Zabýval se především dějinami českého a světového umění19. a20. století, umělecko-historickou metodologií a historiografií, dějinami českého umění a architektury, dějinami českého moderního sochařství a malířství.

Výstava vznikla jako putovní. Byla již v Praze a ve Velkých Losinách. Po ostravské zastávce, která potrvá do poloviny října, přesídlí do Plzně.