Začíná přehlídka výtvarných umělců Ostravska Ostrava Art 2012

Ostrava - Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostravska dnes zahajuje přehlídku Ostrava Art 2012. Během tří měsíců představí v osmi ostravských galeriích osmdesát výtvarných umělců z Ostravska.

První ročník tohoto festivalu, který si klade za cíl prezentovat výtvarné umělce, kteří jsou nějak spjati s Ostravou, byl v roce 2008. Nyní, po čtyřech letech, je podruhé. Předsedkyně sdružení Michaela Terčová uvedla, že letos představí známé ostravské tvůrce starší generace jako například Eduarda Ovčáčka či Eduarda Halbrštáta, renomované zástupce střední generace jako Daniela Balabána, ale také čerstvé absolventy nebo studenty výtvarných škol. Terčová informovala, že o účast v přehlídce projevilo zájem skoro sto padesát umělců. Odborná komise jich vybrala osmdesát.

Právě dnes začíná společná výstava v galerii Mlejn v Ostravě-Přívoze. V pondělí se do projektu zapojí Idustrial Gallery v centru města. Výstava s názvem Susu-FIFI přiblíží Ateliér nových médií Fakulty umění Ostravské univerzity. Společně vystavovat budou dva pedagogové – Jiří Surůvka a Denisa Fialova a dvě letošní absolventky – Petra Filipovská a Kateřina Sudolská.

Vernisáže budou pokračovat v Galerii 7, Galerii Kruh, ve výtvarné galerii klubu Fiducia, v Galerii Student, ve Slezskoostravské galerii a nakonec, v polovině října, také ve výtvarném centru Chagall v Přívoze. Například na společné výstavě mnoha autorů ve Slezskoostravské galerii jsou svými díly zastoupení také špičkoví malíři mladší střední generace. K nejuznávanějším patří Jakub Špaňhel, rodák z Karviné, který studoval v Ostravě na střední uměleckou školu.