Česká televize v září otevře Okno do hřbitova

Milenka mrtvého, Mňoukavý hotel nebo Pavouček – takto tajemně znějí názvy dílů nového cyklu Okno do hřbitova inspirovaného povídkami spisovatele Miroslava Švandrlíka. V brněnském studiu České televize jej před dvěma lety natočil režisér Vladimír Michálek. Premiéru prvního dílu připravila televize na čtvrtek 6. září 2012. Na seriál se diváci mohou těšit každý týden ve 21:10 na ČT1.

Ačkoliv už jméno seriálu může vzbuzovat hororové představy, kromě mrazení v zádech má nabídnout i humor. „Řekl bych, že jsou to spíš lehce úsměvné příběhy s hororovým podtextem,“ uvedl režisér Vladimír Michálek (Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala) s poznámkou, že horor v českém prostředí snad ani není možné natočit bez legrace.

Například povídka Mňoukavý hotel ukáže, jak manželské rozepře kvůli domácímu zvířeti mohou vést až k vraždě. Tématem dílu Imbecil bude převtělování, představitelé příběhu Árie se zase pokusí o kontakt s tajemným záhrobím.

Hrdinou povídky Okno do hřbitova, která dala název celému cyklu a Česká televize ji odvysílá jako poslední z třinácti dílů, bude bývalý středoškolský profesor Brůna. Se svojí manželkou se nedokáže rozloučit ani po její smrti. „Je to něžně a humorně laděná hororová záležitost. Moje postava stařičkého profesora ve výslužbě, matematika, vdovce a vášnivého šachisty je stále vázána k nebožce. Její urnu má pořád doma a o všem se s ní radí, dokonce se dovoluje, jestli si smí zajít zahrát šachy,“ prozradil při natáčení Stanislav Zindulka (profesor Brůna).

Přehled dílů seriálu

6.9.2012   Obraz    
13.9.2012   Imbecil    
20.9.2012   Milenka mrtvého  
27.9.2012   První casting  
4.10.2012   Vzkaz od nebožky  
11.10.2012   Poslání    
18.10.2012   Árie    
25.10.2012   Sací koš    
1.11.2012    Modrá voda  
8.11.2012    Mňoukavý hotel  
15.11.2012    Pavouček    
22.11.2012    Králíci se nedočkali  
29.11.2012    Okno do hřbitova  

Přestože nejde o klasické adaptace původních povídek, autoři scénáře Martin Bezoušek a Dušan Kukal se v příbězích snažili zachovat humor i poetiku původních předloh Miroslava Švandrlíka (1932–2009). Spisovatel je českému čtenářskému publiku známý jako autor řady humorných próz, fejetonů, a zejména románu Černí baroni aneb válčili jsme za Čepičky, který byl v minulosti rovněž zpracován do podoby televizního seriálu.

Díly seriálu se natáčely už v roce 2010. Štáb zavítal na spoustu „tajuplných“ míst na jižní Moravě – například do areálu bývalého Zetoru v Brně-Líšni, tišnovské nemocnice nebo na slavkovské bojiště. „Snad v každém městě najdete několik hororově vypadajících míst. Je důležité se pozorně dívat a dobře jich využít,“ řekl Michálek.

Cyklus Okno do hřbitova
Cyklus Okno do hřbitova

V cyklu se představí spousta známých brněnských herců – například Arnošt Goldflam, Simona Peková, Boleslav Polívka, Zuzana Slavíková, Lukáš Hejlík nebo loni zesnulé tváře Četnických humoresek Erik Pardus a Jaroslav Dufek. Jako zvláštní host se v jednom z dílů objeví režisér Zdeněk Troška.