Hanácká republika má přilákat více turistů

Olomouc - V Olomouci na Svatém kopečku funguje Hanácká republika. Po vzoru Valašského království a republiky Kraví hora tak chtějí rodáci z tohoto poutního místa do regionu přitáhnout víc turistů. Město Olomouc jejich aktivitu vítá.

Vlastní mince, prezident, ministři i celní úřad. Hanácká republika má od začátku roku stále víc náležitostí státu, co jí ale v posledních letech ubývá, jsou turisté. Prezident Hanácké republiky pochází z jednoho ze svatokopeckých krámků. A právě staré kramářské boudy chtějí nadšenci propagovat. Malé boudy jsou doslova nalepené na bazilice, která letos slaví 380 let od svého vzniku. I krámky se chlubí dlouhou tradicí – suvenýry se tu prodávají už tři sta let, některé rodiny v nich žijí po několik generací. Jenže turisté je často úplně míjí. I před bazilikou je přes den mrtvo. „Lidi jdou spíš do ZOO a na tu baziliku a krámky už jim nezbývá, tak se snažíme oživit ten ruch takovou recesí,“ říká generální ředitel Celního úřadu Libor Kamínek. Ministři z Hané se netají tím, že se inspirovali Valašským královstvím nebo jihomoravskou republikou Kraví hora. Oběma totiž recese přinesla ovoce.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Celý projekt vzniká doslova na koleni, hanáčtí patrioti ale chtějí dát svým recesistickým aktivitám punc formálnosti – do konce roku chtějí založit občanské sdružení a plánují spolupracovat s městem i krajem.