Do lavic zasedli i neúspěšní maturanti. Kvůli reparátu

Brno - První školní den se vrátili do lavic i ti, kteří měli školy opustit už v květnu – neúspěšní maturanti. K reparátu jich v nejbližších dnech postupně přijde 23 tisíc. Řada z nich už je přitom přijata na vysoké školy. Na některé jejich nové alma mater se zápisem počkají, jiní ale mají smůlu, i když u reparátu uspějí.

I přesto, že je příběh Anny Šperkové hodně specifický, tak vystihuje problémy tisíců jiných studentů. Anička neuspěla u maturity se slohovou prací – stejně jako více než 12 tisíc jejích vrstevníků. Dnes proto musela vyrazit na reparát. Anna Šperková je navíc od narození neslyšící a čeština jí i proto dělá problémy. „Měla ale problém jen se slohovou prací z češtiny, všechny ostatní části zkoušky z češtiny zvládla. Problém je v tom, že čeština je pro ni vlastně cizí jazyk a ještě jazyk, který neslyší. Navíc se ukazuje podle toho, jaké dělá specifické chyby, že má asi i dyslexii,“ vysvětlila její matka Lucie Šperková. Anička by tak zřejmě se slohem měla problém, i kdyby nebyla hluchá. 

Matka s dcerou proto o prázdninách trénovaly, moc optimisticky ale reparát nevidí. „Učíme se to už odmala, teď najednou nemůže nastat zlepšení. Problém vidím v tom, že ji hodnotí člověk, který ji nezná a neví, že je schopná komunikovat perfektně ve znakovém jazyce, ale neumí se skvěle vyjadřovat písemně v češtině,“ vystihla matka nářky řady dalších rodičů i studentů. Anna je navíc přijatá na vysokou školu. Janáčkova akademie v Brně se rozhodla se zápisem počkat na výsledky reparátu. Pokud ale Anička neuspěje ani tentokrát, ztratí letos šanci na školu nastoupit. 

Tisíce podobných osudů 

Opravné maturity dnes začaly na 194 vybraných středních školách. Celkem k nim dorazí 23 tisíc studentů. Většina z nich se bude pokoušet znovu uspět při slohové práci, z níž propadlo 12 500 žáků. Zkoušky startují právě testy a písemkami z češtiny. 

U státních maturit na jaře propadlo 21,2 procenta žáků. Proti výsledku se sice odvolalo 8 148 mladých lidí, uspělo ale jen 540 z nich. Kvůli maturitám už začaly padat první žaloby. Ministerstvo proto chystá úpravu zkoušek. „Děláme všechno proto, aby nová podoba maturitní zkoušky vstoupila v platnost do poloviny listopadu. To je nezbytně nutné proto, aby maturanti měli jistotu, jakou maturitu vlastně budou skládat,“ uvedl ministr školství Petr Fiala (nez.) s tím, že nyní hledá pro svůj návrh podporu mezi poslanci a senátory. 

Podle nového konceptu maturit budou právě nejvíce kritizované slohové práce od příštího roku opět opravovat kantoři na školách, a ne externí hodnotitelé. Nově bude zavedena také jen jedna úroveň obtížnosti zkoušek.