Setkání rodáků v Teplýšovicích

Výstava dobových i současných fotografií, promítání filmu, koncert, povídání o historii i čtení z kroniky byly na programu setkání rodáků, které se uskutečnilo 17. srpna v Teplýšovicích v okrese Benešov. Konalo se u příležitosti 660 let první zmínky o obci Teplýšovice a 630 let první zmínky o její místní části Čeňovice. Setkání se zúčastnilo téměř 300 lidí.

Program plný informací se podle ohlasů líbil. Velkým lákadlem byla expozice dobových předmětů a různých relikvií, z nichž kronikářka paní Renáta Procházková vytvořila repliku staré světnice. Rodáci v ní měli příležitost podepsat se do teplýšovické kroniky.

Replika staré světnice v Teplýšovicích
Zdroj: ČT24
Autor: Miroslav Kratochvíl

Dalším hojně navštěvovaným místem byla expozice dobových i současných fotografií. Zájem byl opravdu obrovský, a tak se pořadatelé dohodli, že budou obě expozice znovu zpřístupněny.

Setkání rodáků v Teplýšovicích
Zdroj: ČT24
Autor: František Páv

Večer zahájil dechový orchestr Vranovanka. Informace o dávné historii Teplýšovic pak vystřídalo čtení z kroniky o Čeňovicích, psané panem Semínem v letech 1938-1962. Tato kronika byla dlouhou dobu ztracená a prakticky již nikdo nevěřil, že vůbec existuje. Někteří rodáci a rodačky během čtení zavzpomínali na dávno zapomenuté události.

Vzpomínalo se také na počátky i současnost školství v Teplýšovicích, na dlouholeté učitele Michálkovy, Šimona Krásnického nebo Karla Pessra. Nezapomnělo se ani na nedávnou přístavbu mateřské školy. Hovořilo se také o místním sportu, zejména o Tělovýchovné jednotě Sokol Teplýšovice a jejím dlouholetém činovníkovi Josefu Sahulovi, který se společně s dalšími členy zasloužil o všestranný rozvoj sportu v obci. Povídání o sokolech a sokolovně zakončilo promítání filmu o výstavbě sokolovny a sportovního areálu, jejichž vznik je dílem mnoha místních dobrovolníků.

Organizátoři připomněli také místní rodačku, filmovou herečku Lenku Podhajskou (vlastním jménem Magdalenu Podroužkovou). Její slavná, ale velmi krátká herecká i pěvecká kariéra oslovila snad každého. Kořením programu byla účast jejích vnuček Kratinových a malé pravnučky, které rodáky pozdravily a zavzpomínaly na svou babičku, která je pohřbena u zdejšího kostela. Živou vzpomínkou na ni pak byla krátká ukázka z filmu Advokát chudých.

Miroslav Kratochvíl, Teplýšovice

/*json*/{"map":{"lat":49.817163889092,"lng":14.820899963379,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.80896689032,"lng":14.804763793945,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/