Schwarzenberg: Musíme si zvyknout, že zlatá léta už byla

Praha – Ekonomická krize v Evropě je rozsáhlejší, než kdokoliv mohl předpokládat. Je proto nutné tomu přizpůsobit zákony za cenu porušení slibu voličům. V pořadu Interview ČT24 to řekl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zdůrazňuje zároveň, že celá Evropa si v posledních desetiletích žila nad poměry a neinvestovala do své budoucnosti. „Dvacet let jsme teď zažili kromobyčejný vzestup. Žádný strom, který jsem v životě viděl, nevyrostl až do nebe. I toto období končí, s tím se musíme smířit,“ uvedl.

Přestože ODS svým voličům při volební kampani slibovala, že nepřistoupí ke zvyšování daní, Schwarzenberg se premiéra Nečase zastává. „Když probíhal před dvěma lety volební boj, nikdo nečekal tento hospodářský vývoj,“ zdůraznil. Nikdo nemohl očekávat, že se světová krize prodlouží na několik let a vláda země by podle Schwarzenberga z toho vývoje měla vyvést důsledky.

Karel Schwarzenberg:

„Politika je umění možného a musíme se vyrovnat vždycky se změnami, které nastanou. Situace v celé Evropě je horší a tudíž jsme nuceni sáhnout k tomuto kroku, který také nevítáme. Ale je nutné, abychom daně zvýšili.“


Schwarzenberg podotýká, že také Evropa jako celek se stala méně konkurenceschopná a v posledních desetiletích nedostatečně investovala do vědy a školství. „Evropa vydávala příliš peněz na utrácení na svůj blahobyt, místo aby dala ty peníze na svou budoucnost. A na to teď doplácíme,“ připomněl.

Pro Českou republiku je podle předsedy TOP 09 spotřeba důležitým faktorem, který zvyšuje ekonomiku země a který bude nárůstem DPH negativně ovlivněn. Větší důraz sám ale klade na export. Bylo by podle něj pošetilé vyprázdnit státní kasu právě v této době. „Musíme počítat s tím, že se situace tak rychle nezlepší. Musíme tudíž šetřit ty prostředky, které máme. Nemáme neomezené prostředky,“ zdůraznil ministr.

Na pád vlády jsme připraveni, říká Schwarzenberg

Schwarzenberg vidí současné neshody v ODS především jako spor mezi předsedou strany Petrem Nečasem a jednotlivými poslanci. „Velké změny možné nejsou, musíme rozpočet dotáhnout tak, abychom se mohli také zodpovídat. Za tímto balíčkem tak, jak je navržený, stojíme stoprocentně, “ zdůraznil Schwarzenberg. Změnu balíčku si umí představit jen s tou podmínkou, že konečný finanční výsledek by byl stejný.

Sám přiznává, že s pádem kabinetu Petra Nečase počítá TOP 09 jako s reálným scénářem. „Na to musí být člověk vždy připraven. Žádná vláda netrvá věčně. Svět se nezboří, budou nové volby a nastoupí vláda opačného směru. Tak to v demokracii často chodí,“ dodal. Zároveň zopakoval, že jeho strana od záměru spojit osud stabilizačního balíčku s osudem vlády ustoupit nehodlá. „Nemá smysl pokračovat ve vládě a ničit rozpočet. My jsme nastoupili jako vláda rozpočtové odpovědnosti a za to bojujeme,“ konstatoval.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24