Lidé, kteří pili stáčený alkohol, jsou na tom stále velmi špatně

Havířov - Zdravotní stav pacientů hospitalizovaných v havířově po vypití zřejmě nelegálně upraveného alkoholu zůstává i nadále vážný. Většina z nich s největší pravděpodobností bude mít trvalé následky, mimo jiné poškozený zrak.

Dnes to potvrdili zástupci nemocnic. Pití nekvalitního alkoholu a s ním spojená otrava metylalkoholem si už přitom v regionu vyžádala tři životy. Žena a muž ve věku 59 let zemřeli podle informací ČTK v ostravské fakultní nemocnici, dvaašedesátiletý muž pak ve svém bytě.

V nemocnici v Havířově stále zůstávají čtyři pacienti, tři z nich jsou na ARO, jeden na JIP. Podle náměstka pro léčebnou péči Jaroslava Luxe jsou pacienti na ARO napojeni na dýchací přístroje, u dvou žen je navíc stále přidaná dialýza, která má pomoci eliminovat škodlivé látky v těle.

Stav ženy přijaté ve čtvrtek v akutním stádiu zůstává i nadále kritický. U osmadvacetileté ženy, kterou do nemocnice v pátek přivezla záchranná služba, jíž si sama zavolala, je i nadále vážný. Muž ležící na ARO už je odpojen od dialýzy a jeho stav je stabilizovaný, stejně jako u pacienta na JIP, který už je i mimo dýchací přístroj.Podle Luxe je v tuto chvíli velmi pravděpodobné, že tři z těchto čtyř pacientů budou mít trvalé následky. Také stav muže přijatého v pátek do nemocnice v Orlové na Karvinsku je i nadále vážný. „Je udržován v umělém spánku, bere léky na podporu srdeční činnosti, je napojen na umělou ledvinu a dýchací přístroj,“ uvedla marketingová a PR manažerka nemocnice Radmila Fleischerová.

V Havířově se už od pátku konají Havířovské slavnosti. Tradiční kulturní akce potrvá až do neděle. „Na slavnostech obecně platí zákaz čepování i rozlévání tvrdého alkoholu. Lze nabízet jen pivo, víno či medovinu. Velmi intenzivní jsou letos i kontroly při vstupu do areálu, kdy se hlídá, zda si lidé nevnášejí alkohol,“ řekla mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. Dodala, že město žádá návštěvníky o vstřícnost.

Podle mluvčí městští strážníci stejně jako v pátek i dnes ráno znovu prostřednictvím megafonů upozorňovali obyvatele, aby nepili neoznačený alkohol. Výzvu strážníci znovu zopakují odpoledne, kontrolovat navíc budou i slavnosti.