Lipník si připomene 170. výročí příjezdu prvního vlaku

Příjezdem historických vlaků či výstavou železniční techniky si Lipník nad Bečvou příští sobotu připomene příjezd prvního vlaku, od něhož uplyne 170 let. Dobovou atmosféru navodí návštěvníkům i historické kostýmy členů Okrašlovacího spolku Lípa. Letošní 170. výročí Ferdinandovy dráhy v Lipníku nad Bečvou jsou součástí Dnů evropského dědictví. Oslavy železnice se uskuteční u vlakového nádraží, v říjnu na ně naváže velká výstava.

„Historicky první vlak přijel do Lipníku 14. srpna 1842. Tímto významným dnem byl v našem městě slavnostně zahájen provoz Severní dráhy císaře Ferdinanda. Lipník se v letech 1842 až 1847 dokonce stal významnější stanicí než Přerov. V krátké době zde vyrostlo po Vídni nejrušnější železniční překladiště v monarchii, což výrazně podpořilo hospodářský růst města,“ řekla mluvčí radnice Blanka Prudilová.

Ve stejný den se v Lipníku v rámci Dnů evropského dědictví otevře pro návštěvníky zdarma farní a klášterní kostel, zvonice, zámecká konírna se střešní zahradou, bývalá synagoga a oba židovské hřbitovy. Komentované prohlídky historického města s průvodcem zaměřené na židovskou historii Lipníku a památky s ní spojené, budou začínat u informačního centra.

Spojníkem mezi oběma akcemi bude autovláček, který bude návštěvníkům k dispozici po celý den. „Vyjíždět bude z historického centra od zvonice. První zastávka bude v sídlišti Zahradní, kde na zájemce o prohlídku židovských hřbitovů bude čekat průvodce. Druhá zastávka bude na nádvoří zámku před objektem galerie Konírna, kde bude zdarma přístupná jedinečná výstava soch předního českého výtvarníka Michala Gabriela. Bude otevřena kavárna i střešní zahrada. Autovláček poté pojede přímo k výstupní stanici u vlakového nádraží,“ doplnila Prudilová.

Oslavy 170. výročí Ferdinandovy dráhy v Lipníku vyvrcholí uspořádáním výpravné hravé i naučné železničářské výstavy v galerii Konírna s názvem Jede, jede mašinka. Město ji připravuje ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově. Slavnostní zahájení je plánováno na 18. říjen, výstava potrvá až do 6. ledna příštího roku.