Letošní Shakespearovské slavnosti vidělo 83.000 diváků

Ostrava - Festival Letní shakespearovské slavnosti zakončilo v pátek uvedení Richarda III. na letní scéně Pražského hradu. Právě drama o krutém Richardovi v režii Martina Huby letos 26. června festival v Nejvyšším purkrabství zahajovalo. Divadelní přehlídku pořádanou v České i
Slovenské republice včetně Ostravy a Karviné tento rok navštívilo přes 83.000 diváků, o 2000 více než loni.

Nejvíc, téměř 43.000 návštěvníků vidělo Shakespearovské slavnosti v Praze. V Ostravě navštívilo festival přes 14.000 diváků a 1200 lidí zhlédlo představení v Karviné. Na brněnský Špilberk zavítalo 12.000 diváků a zhruba stejně, dohromady 12.000, jich přišlo na hrady v Bratislavě a ve Zvolenu. V Plzni na festival zavítalo za dva dny 1200 diváků.

„Z osmdesáti představení naplánovaných v Praze jsme kvůli nepříznivému počasí zrušili pět večerů,“ řekl umělecký ředitel slavností Libor Gross. Počet zrušených představení ani letos nevybočil z dlouhodobého průměru. Také proto, že v Brně a Ostravě měli na počasí mimořádné štěstí: divadelní produkce uváděné pod širým nebem tam déšť nepřekazil ani jednou.

Na Slovensku se rušilo pouze dvakrát. Z technických důvodů nebyla v Praze uvedena ještě tři představení slovensko-české inscenace Richard III.

Festival se konal v šesti městech České a Slovenské republiky. K dějištím Praze, Brnu, Ostravě, Bratislavě a Zvolenu letos přibyla Plzeň, kde se hrálo v areálu Plzeňského Prazdroje. Nově nastudovaná plenérová ostravská komedie Marná lásky snaha hostovala poprvé v Karviné.

Na programu bylo jedenáct různých inscenací, včetně Hamleta uvedeného v polštině. Hostující titul z Divadla Stefana Zeromského z Kielc, který byl vyhlášen nejlepším polským představením minulé sezóny, obohatil program festivalu v Ostravě. „Shakespearovské slavnosti v Ostravě byly vůbec největší za pět let své existence,“ sdělil za tamější spolupořadatele Andrej Harmečko z produkční společnosti PaS de Theatre.

V příštím roce chtějí pořadatelé nastudovat další premiérový titul, podrobnosti zatím tají. Určit ale chtějí zopakovat letošní hlavní novinku, drama Richard III. v úpravě a režii Martina Huby. Repríz by se měly dočkat i komedie Zkrocení zlé ženy režiséra Daniela Špinara a Marná lásky snaha s ostravskými herci v nastudování Ondreje Spišáka.

„V repertoáru roku 2013 nebudou chybět ani Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela. Letos dosáhly již 100. reprízy a stále patří k našim nejžádanějším titulům,“ řekl umělecký ředitel Libor Gross