Koštice navštívili komisaři Vesnice roku

V pondělí 3. září 2012 obyvatelé Koštic s napětím očekávali příjezd celostátní hodnotící komise Vesnice roku 2012. A měli v lítém klání 13 obcí co nabídnout. Po uvítacím tanečku mažoretek Berušek shlédli členové komise na obecním úřadě prezentaci obce a přítomní zastupitelé zodpověděli  všechny dotazy. V rámci programu Rok na vsi obec poté předvedla stručný průřez programem společenského života v Košticích.

Již na obecním úřadě komise ochutnala výrobky místních  hospodyněk v rámci Dne listového těsta. Poté zatančili Morčáci (parafráze na Labutí jezero - na Ohří hnízdní vzácná kachna morčák velký).
 
Z Koštic
Zdroj: ČT24
Autor: Irena Hellerová
Svižným tempem procházeli komisaři obcí ke škole, pak v kostele shlédli výstavu děl Václava Satrana a vyslechli malý koncert včetně stručného nastínění záchrany kostela. A už vystřelilo dělo a ze vrat vybíhá masopustní průvod v čele s medvědem. Hospodyně s hospodářem nabízí koblihy a nápoje, malí hasiči už chystají svůj požární útok. Do mlýna přijíždí Ing. Ort z Ameriky ve veteránu a vítá ho pan otec. Z houští vyskočí bojovníci Tepelgurth a postraší celou komisi. Na ostrově si ředitel soutěže zacvrnká kuličky s místní mistryní Zdenou Formánkovou. A už komise jede autobusem do muzea, kde je pohoštěna škvarkovými plackami a chlebem se sádlem a seznámí se s historií muzea a hlavními exponáty.
Cestou do Želevic komise nestačí ani vydechnout a už je tu u zvoničky zavraždění sv. Václava, který přijel na krásném koni rodiny Rudlů. Ve Vojničkách sedí na hrázi rybníka vodník a hlásá své průpovídky. Mezitím ornitologové pochytají několik ptáků a okroužkují je, tím seznámí komisi s velmi úspěšnou každoroční akcí Vítání ptačího zpěvu.
 
Ve Vojnicích zazní zvon na kapli, kde je prohlídka betlémů, parafráze na každoroční adventní výstavu betlémů včetně mechanického betlému pana Jaroše. U rybníka už čeká u ohně houf čarodějnic se svými lektvary a živým hadem. Vyzvou do tance všechny mužské členy komise a pohostí je čarodějnými nápoji. Program graduje a nabývá ohromné atmosféry. Čarodějnice se nutí do autobusu a členové komise říkají: Že byla potvora přítulná, a to je jí aspoň 400 let! Procházkou komise dochází k myslivecké odchovně, kde si každý vypustí do přírody svého bažantíka a následuje pečené selátko a věcné shrnutí celého dne.
Při odjezdu komise, která už nic nového nečeká, se vznáší nad autobusem rogallo pana Kastnera a všem mává.
 
Irena Hellerová, Koštice
/*json*/{"map":{"lat":50.40742350391,"lng":13.931694030762,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.404578916051,"lng":13.948860168457,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/