Kauzu údajného černého odběru elektřiny rozhodnou znalecké posudky

Ostrava - Znalecké posudky zřejmě rozhodnou kauzu údajného černého odběru elektřiny v Opavě, kterou řeší ostravský krajský soud. Firma ČEZ chce po důchodkyni Janě Landkašové více než 400 tisíc korun. ČEZ tvrdí, že důchodkyně manipulovala s elektroměrem, který měla ve výrobní hale u svého rodinného domu. Ta s tím nesouhlasí a odmítá ČEZu zaplatit.

Jsem obětí komplotu ČEZu a 415 tisíc korun nezaplatím. Slova 76leté Jany Landkašové ještě před začátkem soudu. Vše začalo před třemi lety. Tehdy o půl desáté v noci se na její zahradě objevilo komando ČEZu. Odneslo si elektroměr z dílny na výrobu hřebenů, kterou si pronajímla její dcera. Advokátka energetiků i samotný ČEZ se k probíhajícímu soudu zatím nechtějí vyjadřovat. „Obecně však můžeme konstatovat, že při odhalování neoprávněných odběrů používáme sofistikované metody, které jednoznačně prokazují zásahy do distribuční soustavy nebo měřícího zařízení,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Jaroslav Jurča. Znalec ČEZu tvrdí, že s elektroměrem někdo manipuloval a změnil údaje na číselníku. „Obě jejich plomby byly násilně rozevřené a poté byly opět zmáčknuté, aby se na první pohled jevily jako nepoškozené,“ tvrdí.

 

Podle dvou znalců., které si najala Jana Landkašová, ale vše bylo jinak než tvrdí ČEZ. S elektroměrem někdo manipuloval až v okamžiku, když už si přístroj odvezla firma ČEZ. Soudce jednání po 2 hodinách přerušil na prosinec, kdy vyslechne znalce. Ti by měli jasně odpovědět na otázku, jestli s elektroměrem manipulovala rodina Jany Landkašové nebo firma ČEZ.