Lounské divadlo připomíná významného rodáka

V pondělí 10. září byla za velkého zájmu veřejnosti slavnostně zahájena výstava Miroslav Melena – Ve službách divadla. Miroslav Melena je lounský rodák (nar. 12. 3. 1937 Louny – zem. 9. 8. 2008 Praha) a do Galerie města Loun přišli na vernisáž i rodinní příslušníci a přátelé tohoto významného scénografa a divadelního architekta. Po přivítání ředitelem divadla Vladimírem Drápalem se slova ujali kurátoři výstavy, paní Helena Albrechtová (scénografická část) a pan Josef Vomáčka (architektonická část). Výstava bude probíhat od 10. 9. do 31. 10. 2012 v Galerii města Loun (www.gaml.cz), ve foyer a kavárně Vrchlického divadla.

Svým celoživotním dílem patří Miroslav Melena k největším osobnostem české scénografie i divadelní architektury. Absolvoval katedru scénického výtvarnictví na Akademii múzických umění v Praze, kde také později působil jako pedagog. Vyučoval i na JAMU v Brně a od roku 2003 vedl architektonický ateliér na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jako scénograf začínal v Divadle P. Bezruče v Ostravě. Od roku 1968 pracoval v Naivním divadle v Liberci. Po čtyřicet let byl stálým spolupracovníkem Studia Ypsilon jako scénograf. Pro něj vytvořil přes sedmdesát scénických výprav, jeho jevištní práce využilo i Městské divadlo v Brně, Národní divadlo v Praze a mnohá divadla zahraniční.

Kromě scénografie, se od počátku 80. let zaměřoval na problematiku divadelního prostoru a na projekce a realizace konstrukcí membránových střech. Mezi jeho architektonické práce patří ideový projekt společenského sálu Paláce kultury v Praze, realizace zastřešení amfiteátru Bažantice pro Děčínskou Kotvu nebo letního divadla v Liberci. Uskutečnil rekonstrukci Mestneho domu v Lublani na loutkové divadlo, stavbu víceúčelového divadla v Zadaru. Realizoval rekonstrukci divadla E. F. Buriana, (s ing. arch. I. Plickou) na první polyfunkční prostor v ČR -  nynější Divadlo Archa, rekonstrukci Městského divadla v Brně, divadla na Fidlovačce a Horáckého divadla v Jihlavě. Společně s ing. arch. P. Valentou a ing. arch. P. Novákem rekonstruoval nejstarší divadelní budovu v zemi „Redutu“ jako komorní scénu Národního divadla v Brně, za kterou v roce 2007 získal cenu Grand Prix obce architektů v kategorii rekonstrukce. Podle jeho projektů bylo celkem postaveno nebo rekonstruováno dvacet divadel a víceúčelových zařízení. (S použitím www.teatrummundi.cz a www.gaml.cz).

Ladislav Bába, Louny

/*json*/{"map":{"lat":50.358604221477,"lng":13.804664611816,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.356413838675,"lng":13.813247680664,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/