Brněnští potápěči se vrátili z Bosny

Brno - Skupina policejních potápěčů, která v Bosně čistila řeku Sávu od munice, je zpět v Brně. Potápěči, kteří devět dnů ze dna nejdelší bosenské řeky vytahovali nebezpečné miny, se ale do oblasti pravděpodobně brzy vrátí. Bosenská vláda je totiž požádala o další spolupráci. V zemi, jež před sedmnácti lety čelila občanské válce, stále umírají na výbuchy min až tři desítky lidí ročně.

Skupina potápěčů se do bosenské Orešje na misi vypravila první týden v září. Cíl měla jediný. Zbavit řeku Sávu co největšího počtu min. Ty jsou nebezpečnou připomínkou toho, že boje na obou březích řeky patřily v polovině devadesátých let k nejkrvavějším v zemi. Podle odhadů vlády by ve vodě mohlo ležet až sto padesát dělostřeleckých min. Jen čeští potápěči ale během devíti dnů vytáhli sto padesát kusů.

Hned první den se potápěčům podařilo vylovit šest dělostřeleckých min a jeden puškový granát. Čechům pomáhali i bosenští pyrotechnici. Ti zneškodňovali přímo ve vodě miny, které bylo příliš nebezpečné dopravovat na břeh. Mise se účastnili i členové bosenské speciální jednotky SIPA, kteří se od českých potápěčů učili, jak s minami zacházet tak, aby hrozilo co nejmenší riziko výbuchu.

I když potápěči vylovili desítky min, je pravděpodobné, že se do oblasti ještě minimálně jednou vrátí. Už před koncem první mise s nimi o tom jednala bosenská vláda.