Hala v Brně vyhořela kvůli nedbalosti, nebo mohla být zapálena

Brno - Hala ve vietnamské tržnici v brněnské Olomoucké ulici vyhořela v pondělí kvůli něčí nedbalosti, nebo mohla být také úmyslně zapálena. Jsou to dvě hlavní vyšetřovací verze příčiny tohoto požáru. Pavel Tinka z jihomoravského hasičského sboru uvedl, že technická závada byla vyloučena. Příčinu by vyšetřovatelé měli znát do dvou měsíců. Pomoci v pátrání by mohly záběry z bezpečnostních kamer z tržnice.

„Záběry nyní zkoumají policejní specialisté. Pomoci objasnit událost by měly také výslechy svědků,“ uvedl Tinka. Z haly zbylo po požáru jen doutnající torzo, které bylo strženo. Škodu si její vlastník, společnost TL, odhadl na pět milionů korun.

Právní zástupce firmy Zdeněk Joukl řekl, že škoda asi vzroste na deset milionů korun. Stále se čeká na sečtení škod, které vznikly v sousedních halách. I v nich byly vystaveny tisíce kusů zboží. Část z něj znehodnotil hustý dým.

Požár haly s 11 stánky byl ohlášen v noci na pondělí. K jeho likvidaci bylo povoláno 80 hasičů z 15 jednotek. Plameny šlehaly do výšky několika metrů. Hasiči nasadili 12 vodních proudů, z okolních objektů ohrožených požárem vyklízeli uskladněné zboží a snažili se zabránit rozšíření ohně na sousední elektrickou rozvodnu.

Situace byla natolik vážná, že museli vyhlásit třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Vyzvali obyvatele brněnských městských částí Černovice a Židenice, aby nevětrali.

V Olomoucké ulici jsou dvě tržnice. Patří k největším na Moravě a slouží jako velkoprodejny pro vietnamské stánkaře z téměř celé země. Oheň nyní zničil budovu přiléhající k hale, která shořela loni v lednu. Škoda se tehdy odhadovala na 50 milionů korun. Požár způsobil při neopatrném svařování Vietnamec. Dostal pět let vězení. Od té doby se v areálu zpřísnila bezpečnostní opatření.